DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


nurullahtimur@hotmail.com

Nurullah Timur    

İmralı, çözüm, barış süreci


26/2/2013

İsmine takılıp kalmayacağız elbette. İçeriğine kafa yoracağız. Silahların susmasını kim istemez? legal demokratik siyasal mücadeleyi tercih edenler için bundan daha iyisi olabilir mi? varsın Sinop ta Samsun da provoke edilsin. Daha önce Paris te yapılan neydi?. Suriye kapısında, Amerikan büyük elçiliğinde yapılan Parise yanıtmıydı? Ne kadar ‘entegre’ bir proje.

 

Savaşanlar silahı bırakırsa bize desteklemek düşer. Yeter ki siyasal mücadelenin önündeki engeller kaldırılsın. Legal siyasal mücadelenin önü açılsın. Özerklik, federasyon, hatta bağımsızlık isteyenlere mahpus yolu gösterilmesin. Yeni Diyarbakır ceza evleri yaratılmasın. Medeni, uygar, ’çağın ruhuna uygun’ siyasal yarışın önü açılsın.,yaratılan çözümün kendisi proplem olmasın.

 

Tabiî ki sürec barışa hizmet edecekse  DEVLET  İle PKK ÖNDERLİĞİ arasında olacak. Ama bize gelin AKP de CHP de MHPde hatta HDK da siyaset yapma zorunluluğu getirilmesin. İrademiz dışında herhangi bir siyasi önderliğe biat etmemiz beklenmesin. Kürd halkının taleplerini ve süreçten beklentilerini açıklamamızın önüne engeller çıkarmasın. Dahası tek partili diktatörlükler Ortadoğu da yıkılırken, kürd lere reva görülmesin. Yani Kürd ler kendi adlarına kendi partileri ile siyasal arenada yerlerini alsınlar .

 

Ana dille eğitimin önündeki engeller kaldırılsın. Ana dilin öğrenilmesi değildir talebimiz. Ana dilde eğitimdir hedefimiz. Bunu anlamak gerek Hala bu kadar insani bir talebi yerine getirmemekte direnmek niye bu ülkede İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca eğitim serbest olurken eşit olduğumuz kardeş olduğumuz için mi?  Eşit kardeş olamıyoruz?

 

Bizim kendi kendimizi yönetmemiz neden eşit, kardeş  olmamızın önünde engel olsun. Dünyada bu kadar halk kendi kendini yönetirken onlar kardeşiniz değilmi? Kendi kendini yönetenlere düşman olunur mu? Kişilerin bile kendi kendisini yönetmesi teşvik edilirken bir halkın kendi kendisini yönetmesine nasıl karşı gelinir? Hele hele bir halkın özgürlükleri nasıl anayasal güvenceye kavuşturulmaz. Sen kendi haklarını, özgürlüklerini anayasal güvenceye alırken kürdlerin özgürlükleri  anayasada yer almasın diyebilirmisin? Eşit olduğumuzu kardeş olduğumuzu anayasal eşitlik olmadan nasıl sağlarız?

 

Suriye deki   kürdler elbetteki ABD, AB, GÜNEY KÜRDİSTAN eksenli bir çizgide olacak. Nasıl Esed in yanında olur?. Biz celladına aşık halkmıyız? Biz hiç saddama aşık olmadık ki esed e aşık olalım. Suriyede ki Kürd lerin kendi kendini yönetmesinin kime ne zararı var? Onların özgür olması Türkiye ye ne zarar verirki? onların kendi kendini yönetmesi niye hakları olmasın? Bunca yıldır Suriye de ezilen, yaşam yerleri değiştirilen, nüfus cüzdanı bile verilmeyenler kendi kaderlerini kendileri tayin etmek istiyorlarsa bundan doğal ne olabilir.

 

26.02. 2013    

                                                                                       
---
Nivîsên din yên nivîskar
26/2/2013  İmralı, çözüm, barış süreci
31/1/2013  Müzakereya giderken siyasal partiler
10/1/2013  Müzakere, AKP ve ‘Stratejik Derinlik’
10/12/2012  Siyaset ilelebet kin ve nefreti kaldırmaz
10/12/2012  Siyaset ilelebet kin ve nefreti kaldırmaz
9/11/2012  Canlara kıymayın
8/10/2012  Yerel seçimlere hazırlanmak
9/9/2012  Gaziantep’te kime hizmet edildi
19/8/2012  Daha çok Fikri’ler görürsünüz
30/7/2012  Kürtler Suriye’de kendi örgütleri ile masaya oturmaya hazır olmalı
10/6/2012  Seni çok özledik kirvem
29/5/2012  Uludere’de katliam oldu sorumluları kim?
3/5/2012  Siverekte ne oldu ?
18/3/2012  Halepçe katliamında dış dünya
25/2/2012  Sigortamız Güney’dir
7/2/2012  Yanlışları sesli konuşmak erdemdir…
7/1/2012  Uluderede Katliam Oldu: Sorumlu Kim ?
17/12/2011  Dersimin planlı katliamı