DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


osmanaydin@gmx.de

Osman Aydin    

Yıkıcılık


6/4/2016

 

„Bir gün Allah Ademi yarattığından beri yeryüzünün böyle bir felaket yaşamadığı söylenirse, hiç tereddütsüz inanın, çünkü hakikat budur. Tarihin en meşhur dramları arasında, genellikle Nabukatnosor'un İsrailoğulları'nı katletmesi ve Küdüs'ün yıkılması sayılır. Ama şimdi yaşananların yanıda bu hiçbir şeydir. Hayır mahşer gününe kadar, bu kadar büyük bir felaket bir daha görülmeyecektir.“

1160-1233 yılları arasında yaşamış olan Cizreli Kürt Tarihçi İbnül Esîr, Cengiz Han önderliğindeki Türk-Mogol İstilasının Müslüman coğrafyasındaki yıkımı ve barbarlığı el- Kâmil fit-tarih isimli değerli tarih kitabında yukarıdaki sözlerle anlatır ve Cengiz Han'ın şu sözünü ekler:

„ Şehirlerin hepisini kökünden kazımak gerekir ki, tüm dünya yeniden uçsuz bucaksız bir bozkıra dönüşsün ve bu bozkırda Moğol anaları hür ve mutlu çocuklarını emzirebilsinler.“

Cengiz Han'ın förmüle ettiği ve uyguladığı bu barbarlık , yurt arayan göçebe kültürün ürünüdür. Bu göçebe Kültür yıkıcıdır. Yapıcı özllikleri sınırlıdır ve başkasının ürettikleri değerler onların yaşamları için talan malzemesidir. Yakarlar, yıkarlar, talan ederler ve sonra da tarih sahnesinden çekilirler.

Rus tarihçi Danilevski, „bu tür toplumların ödevi yaratılmış uygarlıkları yıkmaktır Çoğunlukla bunu başarırlar ama bir uygarlık yaratmadan tarihin sonsuzluğuna göçüp giderler“ der.

Bugün Kürdistan kentlerindeki yıkımı, bin yıllardan beri oluşturulmuş kültürel ve sosyolojik tarihi dokuların tahribi, insan kayıpları ve en önemlisi Kürdistan'ın demografik yapısının değiştirilmesi bana İbnül Esir'in haklı tesbitlerini yeniden düşünmeye yöneltti.

Cengz Han'ın bir zamanlar egemen olduğu topraklardan gelmiş bir ailenin çocuğu, omuzunda bir peştemalla, yıktıkları Amed kentinde Kürtlere vaatlerde bulunuyor..Bu benim gibi her Kürdün kanına dokunur.

Eğer İbnül Esir, sağ olsaydı ve memleketi Cizre'nin ve diger Kürt kentlerinin halini görseydi acaba neler yazardı?

 

---
Nivîsên din yên nivîskar
6/4/2016  Yıkıcılık
6/5/2012  Kürt Milliyetçiliği ve Şeyh Ubeydullah
10/2/2012  Bülent Arınç´a açık mektup
23/12/2011  Dersim ‘İsyanı‘
1/11/2011  Kürdistan’ın ve Kürt ulusunun parçalanmışlığı
17/6/2011  Pervin Cemil
15/5/2011  Ziya Avcı´nın Kitabı Üzerine...
28/8/2009  Edward M. Kennedy ve bir belge
31/7/2009  “Kürt açilimi“ ne demek?
10/7/2009  Kuzey Kürdistan´da demografik değişim