DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


firatkaya1@gmail.com

Firat Kaya    

Dört parçanın kader bütünlüğü


23/7/2012

Kürtler dört parçada da  resmi idoloji tarafından siyasi atmosfere göre var ile yok arasında kaldı daima. Varlık noktasında bile her türlü hakkı her zaman inkar edilip kaba saba olarak tarif edildi.Bu saçmalıkları destekleyecek tezleri yayıp biat ettirme adına kürtleri olmadık kıyımlardan geçirdiler. Aşağaladılar, horladılar, kurşunladılar, bombaladılar ve  üstelik kimyasal silah kullanarak toplu kıyımlara maruz bıraktılar. Hem topraklarından ettirdiler hemde kürtlüklerini silmek istediler. Ne kürtleri bittirdiler nede  kürtlüklerinin silebildiler.    

Kürtleri çevreleyen sömürgeci ulus devletlerin kürtlerin kendi kaderleri noktasındayken  küçük kırıntılarla kandırabileceklerini ve çözümü lokal insiyatiflerle sınırlı kalabileceğini sanmaktadırlar.Çözümün dört parça da yekpare bir bütünlükle ele alınması gerektiği aksi taktirde hertürlü çözümün geçici olduğunun farkına varmaları gerekmektedir.

Kürt sorunu sadece tek parçayı ilgilendiren ve bu parçayla sınırlı bir sorun değildir. Kürt sorunu denilen husumetin ana kaynağı dört ulusun yapmış oldukları toprak ihlali ve bu ihlali meşru sayan ulusların mevcudiyetidir. Doğru bir tanımlama yaparsak eğer Kürtler adına şöyle bir literatör oluşturabiliriz; Kürtlerin Türkiye sorunu, Kürtlerin Irak sorunu, Kürtlerin İran sorunu, Kürtlerin Suriye sorunu mevcuttur.... Ayrıca bu ihlalleri meşru sayan sorun uluslar vardır...

Çözümler işgalci mantıktan uzak olmalı.Kendi topraklarında kendi adıyla, kendi diliyle, kendi ülke olma diyalektiğiyle çözüm aranmalı ve desteklenmeli. Öbür türlü  demokratik cumhuriyet,devrim muhafızlarının eyalet sistemi, demokratik muhtarlık, yada sayamayacağım kadar akla zarar çözümler ulusal duruşu ancak sekteye uğratacaktır. Bu sorun lokal bir sorun mudur ki lokal çözümler, gönüllü  entegratif kırıntılarla halledilebilinsin.Diyelim ki türkiye için entegratif bir çözüm benimsendi o vakit Irak, İran, Suriye Kürdünü nereye koymuş olacaksın.Yada tersi Irak toprakların da ki Kürdistan Federasyonu'nun duruşu diğer üç parçada ne anlam ifade edecek.İletişimi mi keseceksiniz.Savunma kalkanımı oluşturacaksınız. Etkileşimi nasıl hiçe sayarsınız.Bu sorun ağ sorunudur ve bu ağ dört parçayı içine alan bir coğrafyayı kapsamaktadır.

Mesut Barzani' nin Suriye de ki(Batı Kürdistan) kürt partilerinin çok parçalı duruşuna karşı kayıtsız kalmaması bu sorunun kürtler açısından genel olduğunu  bir göstergesi  ve aynı zamanda birbirini etkileyen kader parçaları olduğunun  kanıtıdır.Üstelik Peşmerge(Güney Kurdistan ) güçlerinin Batı Kürdistan da ki halkın güvenliğini sağlamak  ve kürtlerin ulusal hakları noktasında güvence olmak amaçlı hiçbir güç tanımadan halkının yanında yer alması durumun  ulusal olduğunun ve çözümün bağımsızlıktan başka bir yolu olmadığının tarifidir.Yani dört parçada mustakil bir yerleşke çözümün adresidir.

Bırakınız dört parçanın mustakil sahipleri birliktelikleri ile ilgili kaderlerini tayin etsinler.Bu yüzyılda artık kürtlerin ölmesini istemiyorsak birleşmelerinden başka bir yolda olmadığını bilmeliyiz.Görünen o ki artık kürtler bu yüzyıldan itibaren varolmak istiyor hem de  birleşik bir duruşla. Bu sorun şimdi çözülmese bile dünya nereye giderse gitsin. Siyaset argumanları isterseniz binbir çeşit sese sahip olsun ve diyelim ki artık uzay çağındayız; şu bilinmelidir ki kürtlerin içinde uhte olan  ülke olma diyalektiğinden kimse vazgeçiremeyecektir. Ejderha olsanız kâr etmez, kürtlerin önünde duramayacaksınız.

 

Fırat Kaya

firatkaya1@gmail.com

 

 

---
Nivîsên din yên nivîskar
23/7/2012  Dört parçanın kader bütünlüğü
29/4/2012  Merhaba Siverek
25/01/2012  Sayıklayarak Yaşlananlar…
1/11/2011  Kürtler ve Diaspora
26/3/2011  Kimin iradesi…?
13/11/2010  Herkes İçin Aydınlık…
26/6/2010  Hangi Özgürlük, gerçeğimize kavuşturur bizi…
15/6/2010  Korku(m)
20/11/2009  “Ferit Uzun’ a Dinmeyen Özlem”
22/8/2009  Özgürlük rüzgarına inkarla değil inatla tutunmalı
10/7/2009  Karanlığı Aydınlatan Yüzler