DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


nurullahtimur@hotmail.com

Nurullah Timur    

Canlara kıymayın


9/11/2012

Açlık grevinde 58. güne gelindi. Sayısı bile netleşmeyen grevciler artık sağliklarında oluşacak önemli hasarlarla ömür boyu birlikte yaşayacaklar. Uzlaşma sağlanıp grevler biterse tabii. Bu kadar cana kıyılırmı? bu konuda devletin sicili temiz değil geçmişte hayata dönüş operasyonlarında yaşananların  tanığıyız. Vicdanlar kararmadıysa eğer, geçmişte yaşananlardan ders alıp bu sorunu en azından ölümler olmadan cözmek bunların analarına kuzularını bağışlamak yaralı hasarlı olsa bile ne kadar rahatlacaktır onları. Ve bir ana düşünün ki devlete sağlam teslim ettiği kuzusunun ya ölüsünü ya hasarlısını teslim alacak böyle bir duruma hangi ana yüreği dayanır. Ya ömür boyu yavrusunun bu hasarına, gizliden için için ağlayacak ya ölüsüne ağıtlar yakacak. Analarına sorsalar ya yavrunuzu nasıl teslim almak istersiniz? yüreğiniz yetermi 700 e yakın  anayı yan yana toplayıp soralım. Onların vereceği yanıta hep birlikte tanık olalım. Hangi yürek dayanır bu serenomiye. Kimi anaların anısına okullar yaptıracaksınız kimi anaların önüne bu iki alternetifi koyacaksınız. Ölü kuzunu mu itersin hasarlı kuzunu mu? Onların vereceği yanıtı bilek güreşindeki taraflar nasıl, hangi kulakla dinleyecek? hangi vicdanla dayanacak?

 

Bu gün yargiladiğniz 12 martları 12 eylülleri, Ergenekonları, andıcları  inanınki gelecek kuşaklarda bilecek öğrenecek o olayların kahramanlarının okullara, caddelare verilmiş adlarını nasıl bir sonraki kuşak bir bir geri alıyorsa bu gün caddelere okullara verilmiş adları gelecek kuşaklar bir bir geri alacaklar. Çünkü önümüzdeki yıllarda ana dilde savunma için insanlar ölmeyecek ana dilde eğitim için insnlar ölmeyecek Ceza evlerindeki tecrid için insanlar ölmeyecek bu haklar için insanları ölüme gönderenlerden bütün kariyerleri bir bir geri alınacak içinden gecmekte olduğumuz bu dönem bunları hatırlatmıyormu size?

 

Evet Avrupa insan hakları özleşmesinin adil yargılanm bölümünde 3/a maddesi ‘’kendisine karşı yönetilen suclamanın niteliği ve sebebinden en kısa sürede anladığı bir dilde ayrıntılı olarak haber edilmek’’  ve yina aynı bölümün 3/e maddesinde ‘’mahkemede kullanılan dili anlamadığı ve konuşamadığı takdide bir tecümanın yardımından ücretsiz olarak yagılanmak’’ hakından söz eder. Siz bunu ‘ama bunlar Türkçe biliyor ‘diye yorumlayabilirsiniz. ’ama evrensel yasalar böyle diyebilirsiniz. ’Peki bu yasaların geçerli olduğu Avrupa hangi ülkesinde azınlık değil coğunluk kabül edilen bir halkın dili mahkemede konuşulamaz, ana dillerinde eğitim yapılamaz. Ceza evlerinde tecrit vardır. Ama biz böyle bir ülkede yaşıyoruz. Öyleyse evrenel yasalara yeni bir boyut getireceğiz. O da Bülent Arınc’ın önerdiği herkes kendini en iyi ifade edebildiği dilde savunma yapabilir. Parağrafını önce kendi yasalarımıza daha sonrada evrensel yasalara gecirtebilirsek kürd gençlerinin evrensel yasalara mütavazi bir katkısı olacak ama canlarını ortaya koyarak, ölüme  yatarak olmamalıydı keşke. VE VAKİT ÇOK GEÇ OLMADAN

                                                                                     08 KASIM 2012

---
Nivîsên din yên nivîskar
26/2/2013  İmralı, çözüm, barış süreci
31/1/2013  Müzakereya giderken siyasal partiler
10/1/2013  Müzakere, AKP ve ‘Stratejik Derinlik’
10/12/2012  Siyaset ilelebet kin ve nefreti kaldırmaz
10/12/2012  Siyaset ilelebet kin ve nefreti kaldırmaz
9/11/2012  Canlara kıymayın
8/10/2012  Yerel seçimlere hazırlanmak
9/9/2012  Gaziantep’te kime hizmet edildi
19/8/2012  Daha çok Fikri’ler görürsünüz
30/7/2012  Kürtler Suriye’de kendi örgütleri ile masaya oturmaya hazır olmalı
10/6/2012  Seni çok özledik kirvem
29/5/2012  Uludere’de katliam oldu sorumluları kim?
3/5/2012  Siverekte ne oldu ?
18/3/2012  Halepçe katliamında dış dünya
25/2/2012  Sigortamız Güney’dir
7/2/2012  Yanlışları sesli konuşmak erdemdir…
7/1/2012  Uluderede Katliam Oldu: Sorumlu Kim ?
17/12/2011  Dersimin planlı katliamı