DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


nurullahtimur@hotmail.com

Nurullah Timur    

Yerel seçimlere hazırlanmak


8/10/2012

Son günlerde, yaşadığımız şiddet olaylarının arkasında, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları üzerinde rol almak isteyen, yerli ve bölgesel aktörlerin mücadelesininde etkin olduğu kuşkusuz bir gerçeklik olarak görülmektedir. Ayrıca ak parti kongresinde başbakanın konuşmaları ve meclis açılışında cumhurbaşkanını konuşmaları, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hayli zor geçeceğini göstergeleridir. Hatta öyle ki 2013 ekimin de yapılacak yerel seçimleri bile gündem dışı tutmaya yetecek ağırlıktadır cumhurbaşkanlığı seçimleri.

 

Kürd halkının, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde, yerel yönetim seçimlerinin önemi çok anlamlıdır. 1960 lı yıllardan beri, Türkiyedeki kürdlerin yerel seçimlerde, mevcut partilerin dışında, kendi bağımsız adayları ile yerel yönetimlere talip olmaları, legal kürd siyasi oluşumlarının, pratik siyasal yaşama verdikleri önemi göstermektedir. Aynı zamanda kürdlerin kendi kendilerini yönetme taleplerinin de en büyük göstergesidir.

Bir önçeki yerel seçimlerde, kürd halkının kendi adaylarına verdiği destek AKP, CHP, MHP yi bölgenin yerel siyasal yaşamından silmesi, uzun erimli bir mücadelenin sonuclarıdır. Kürd halkının oy verme davranışının, kendi aday ve partilerine doğru evrilmesi çok önemlidir. Bu davranışa sahip cıkmak onu geliştirip ve sürdürülebilir kılmak tüm devrimçi demokratların görevidir. Çünkü bu konuda çok büyük emeği ve deneyimi ve kadroları vardır.

 

Yerel yönetim secimlerine 1 yıl kalmışken sahada mücadelenin içinde olunmalıdır. Legal demokratik mücadelenin bütün unsurlari ile birlikte, yerel politikaların oluşturulmasına katkı koymalı, yönetim mekanizmaları içinde yer almaya gayret edilmelidir. Muhtarlık, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği, belediye başkanlığı, belediye başkan yardımcılığı gibi önemli görevlere talip olmaktan kacınılmamalıdır.

 

Kürd halkının demografik yapısı artık köylerden şehirlere doğru kaymıştır. Nüfusun büyük bir kesimi kentlerde yaşamaktadır. Buna özgü politikalar üretmek toplumun daha mutlu bir yaşam sürmesi için kentleri yaşanılabilir kılmak, emek isteyen bir iştir. Bilgi ve yetenek işidir. siyasetin pratiğidir. Sadece entelektüel faaliyetle siyaset yapılmaz. Entellektüel faaliyetlerinizi halkın onayına sunarak, yönetime talip olunarak siyaset yapılır.

 

Siverek Kürd Kültür Derneğinin yerelde ilk adımını atarak okullarda seçmeli ders olarak Kürtçenin seçilmesi için yaptığı açıklama, önemli bir sivil toplum örgütü refleksidir. Bu tür reflekslere, yerel politikacılar tarafından sahip çıkılması sivil toplum örgütlerini güçlendirecektir.

 

Yerel yönetim seçimleri sürecine girildiği bu günlerde, yerel de geliştirilen politikaların bölgeye duyurulması deneyimlerin bölge ile paylaşılmasında iletişimin rolü küçümsenemez. Bu nedenle bölgesel bir radyonun kurulması yerel ve bölgesel politikaların oluşmasına katkısı büyük olacaktır. Zaman gecirmeden böyle bir cabanın içine girilmesi demokratik, legal siyasetlerin yerel secimler için önemli bir kazanımı olacaktır.

06.10.2012

---
Nivîsên din yên nivîskar
26/2/2013  İmralı, çözüm, barış süreci
31/1/2013  Müzakereya giderken siyasal partiler
10/1/2013  Müzakere, AKP ve ‘Stratejik Derinlik’
10/12/2012  Siyaset ilelebet kin ve nefreti kaldırmaz
10/12/2012  Siyaset ilelebet kin ve nefreti kaldırmaz
9/11/2012  Canlara kıymayın
8/10/2012  Yerel seçimlere hazırlanmak
9/9/2012  Gaziantep’te kime hizmet edildi
19/8/2012  Daha çok Fikri’ler görürsünüz
30/7/2012  Kürtler Suriye’de kendi örgütleri ile masaya oturmaya hazır olmalı
10/6/2012  Seni çok özledik kirvem
29/5/2012  Uludere’de katliam oldu sorumluları kim?
3/5/2012  Siverekte ne oldu ?
18/3/2012  Halepçe katliamında dış dünya
25/2/2012  Sigortamız Güney’dir
7/2/2012  Yanlışları sesli konuşmak erdemdir…
7/1/2012  Uluderede Katliam Oldu: Sorumlu Kim ?
17/12/2011  Dersimin planlı katliamı