DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


nurullahtimur@hotmail.com

Nurullah Timur    

Gaziantep’te kime hizmet edildi


9/9/2012

Gaziantep’te olanlar hangi sürece hizmet ediyor. Iç içe geçmiş iki süreç var barış ve savaş süreçleri. Biribirinden alabildiğine etkileniyorlar, biri öne geçtiğinde diğeri geriliyor ama terör olduğunda her ikisi de etkileniyor. Her ikiside geriliyor. Savaşta, barışta gereksizleşiyor. Çoçukları öldüren sivilleri öldüren politikleşmiş bir siyasal hareket kimi ikna edebilir? Savaşta da barışta da amaç ikna etmek değimlidir? Terör polıtik hedefleri olan bir silahlı hareketi kitlelerle buluşturur mu? O zaman hangi gizli el yapıyor bunları?

 

Oslo da savaşanlar masaya otururken amaç neydi? Taraflar biribirini anlamaya çalışıyorlardı değimli? Hangi el bu sürece Silvan da müdahale etti? Uludereyi kim yaptı? Leyla Zana’nın girişimlerini kim boşa çıkardı? Biraz geri gidelim Habur’a kim müdahale etti? Uludere hangi vicdana sığar. Gaziantep te milletvekili gerilla buluşması boşa çıkarılmadımı? Seçilmiş milletvekillerini parlamentoya göndermeyen zihniyetle, milletvekil lerini parlamentodan atmaya çalışan zihniyet arasında bir bağ yokmu? Kürd siyasal harekelerini ve partilerini, parlamenterlerini gereksizleştiren davranışlar hala devam etmiyormu? Çatı partisi girişimleri bu gereksizleştirmenin gereği değilmi? %10 barajı bu amaca hizmet etmiyormu? Parti kapatmayı engellemek Kürdlere mi düşerdi? Ne kadar aynı ellerden çıkmış senaryolar değilmi?

 

Ayrıca Kürdistan coğrafyasını kendi eğemenlikleri altında tutan devletlerin kendi aralarındaki proplemlerde Kürdleri  kullanmaları döneminin güneyin oluşumundan sonra bittiğini sanmıştık ama öyle görülüyorki kendi kürdlerinin ulusal demokratik taleplerini erteleyenler kendi proplemlerinin çözümü için kendi kürdlerini kullanmaya devam mı ediyorlar Gaziantepte olanlarla bunun ilgisi varmı? 

 

Suriye’de Kürdleri devre dışında tutmaya çalışan zihniyetin Türkiye’de kürdlerin  kazanımlarını anayasal güvence altına almak için caba sarf edeceğini düşünmek sanırım lüks olur. Meclis başkanının cığlığını başka şekle yorumlamak mümkün değil. Düşünebiliyormusunuz AKP’nin, CHP’nin, MHP’nin bu 30 küsür yıllık savaşın nasıl sona erdirileceği konusunda daha netleşmiş politikaları yok. Çok önceleri hazırlattıkları Kürd raporlarını bile tartışmıyorlar. Bu partilerin kendi tabanlarını eğitmeyi bırakalım, kendi parti okullarında partili kadrolara, bu savaşın bitmesi ile ilgili, acaba ne anlatıyorlar, kamu oyu bunları biliyormu?

 

Legal demokratik mücadelenin içinde olanlar bilirlerki Türk halkını ikna etmeden Kürd sorunun kansız cözümü mümkün değildir. Bu görev AKP ve CHP’nin işi. Gerçekten kansız bir çözüm istiyorlarsa. Seçim meydanlarında sorun ile igili politikalarını açıklayıp politik destek talep etmelidirler.Güven tazelemeli,ellerini  güçlendirerek çözüme yönelmeliler. Yoksa şu anda bu partilerin kürd sorunu ile ilgili politikaları eğer varsa illegaldir.

 

Türkiyedeki toplumsal tabanın %75 ni temsil eden iki ana parti nin çözüm önerilerini  görsel medyada kendi aralarında tartışmaları Türk halkını ikna etmede önemli bir adım olur. Ayrıca Kürd legal parti ve oluşumları ile bu iki partinin temsilçilerinin yine görsel medyada çözümü konuşmaları terörizme iyi bir yanıt olur. Legal mücadelenin elini güçlendirir. Umutların tükendiği bu günlerde inadına çözüme katkı koyar.
08. 09 .2012

 

---
Nivîsên din yên nivîskar
26/2/2013  İmralı, çözüm, barış süreci
31/1/2013  Müzakereya giderken siyasal partiler
10/1/2013  Müzakere, AKP ve ‘Stratejik Derinlik’
10/12/2012  Siyaset ilelebet kin ve nefreti kaldırmaz
10/12/2012  Siyaset ilelebet kin ve nefreti kaldırmaz
9/11/2012  Canlara kıymayın
8/10/2012  Yerel seçimlere hazırlanmak
9/9/2012  Gaziantep’te kime hizmet edildi
19/8/2012  Daha çok Fikri’ler görürsünüz
30/7/2012  Kürtler Suriye’de kendi örgütleri ile masaya oturmaya hazır olmalı
10/6/2012  Seni çok özledik kirvem
29/5/2012  Uludere’de katliam oldu sorumluları kim?
3/5/2012  Siverekte ne oldu ?
18/3/2012  Halepçe katliamında dış dünya
25/2/2012  Sigortamız Güney’dir
7/2/2012  Yanlışları sesli konuşmak erdemdir…
7/1/2012  Uluderede Katliam Oldu: Sorumlu Kim ?
17/12/2011  Dersimin planlı katliamı