DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


amilli92@hotmail.com

Ali Buran    

İslam ülkelerin Kürtlere bakış açıları


11/6/2012

Kürtler topyekun sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Operasyon, KCK tutuklamaları derken şimdi de BDP’lı Belediye Başkanların tutuklamaları başladı. Geçenlerde ABD ‘de fetva veren Fethullah Gülen’nin gerillayı hedef göstermesi ile baskılar daha da arttı.

Bir devletin ve halkın ne olduğunu anlamak onun tarihini çok iyi bilmek lazım. Kürt ve Kürdistan tarihine incelediğimizde, bizlerin başına kimler tarafından neler geldiğini ve kimlerin bizleri savunduklarını az çok ip ucu verecektir. Kürt ve Kürdistan ilk 1639 de KASRİ-ŞİRİN anlaşması ile  Osmanlı ve Pers/İran tarafından, daha sonra da 1924 Lozan da, Irak, Suriye ve Türkiye tarafından sınırları o günün Emperyalist devletlerin cetvelle  çiziliğini ve  dörde bölündüğünü biliyoruz. Bu üç devlet’te İslam devletleridir. Kürt ve Kürdistan sorunu söz konusu olduğunda bu güne dek bu sömürgeci üç devlet ile dışında diğer İslam ülkelerinde tutumları pek farklı olmamıştır. 1975 Kürt yenilgisinin de İran Irak arabulucu Cezayir Devlet Başkanı H. Bumedyen  ve ABD  Kürtleri satmışlardır. Hatırlandığı gibi Büyük BARZANİ, yenilginin nedenini şöyle açıklamıştı ’’Dünya Adaleti bir VARİL Petrolla satılar‘’ demişti.

 

İslam ülkeleri Kürtlerin ulusal ve demokratik hakları için bu günde ayni siyaseti izliyorlar. Filistin, Bosna Hersek ve Çeçenistan gibi nüfus olarak Kürtlerin 10’da biri dahi olmayan her platformda savunuyorlar. Kuşkusuz insan hakları ve ulusların kendi kaderlerin tayin hakki sayısal değildir. Ama söz konusu 40 milyon Kürt olunca kimseden ses yoktur. Yeri geldiğinde dini, Kuran’ı referans gösterenler Kürt halkı için bu Kuran’daki hak ve hukuk işlememektedir. Deniliyor ki hepimiz din kardeşiyiz, bir ümmetiz bin yıldır birlikte yaşıyoruz ayrımız gayrımız yoktur. Öyle ise niye bu İslam ülkelere hak ve hukuk sözkonusu ve caiz olan mazlum Kürt halkına yoktur.

 

İlginçtir, TC İslami Hanefi, İran Şii ve Suriye/Arap Alevi/Nusayri. Tabiri caiz ise burada hiçbir devletin İslam/Mezhep Milliyetçiliğinde Kürde ekmek yoktur. Çünkü Kürtlerin çoğu İslam Şafii dırlar. Örneğin Türkiye, Kürt halkının haksızlığa uğradığını kabul edenler var ama buna karşı hiçbir çözüm önerileri  yoktur. Özellikle bazı Türk İslamcılar Kuran'daki hak Hukuktan söz etmiyor, çünkü  devletin temel çatısı bozabilir korkusu vardır, bu tehdit ve tehlikeyi biliyorlar.

 

Din, tarih boyunca zaten egemenlerin elinde hep afyon rolü görmüştür. Örneğin Kürt sorununa İslami çözüm dediğiniz zaman  ‘Müslüman din kardeşleriyiz, hepimiz aynı Kıble’ye yöneliyoruz, aynı Allah’a inanıyoruz, o zaman bu kavgaya ne gerek var, ha Kürt’üz ha Türk’üz’ diyerek bunu tamamen afyon olarak kullanabilirler. Deniliyor ki; ‘’Peygamber insanlara eşitlikçi bakmıştır. Kuran’ın perspektifine göre insanların dilleri, renkleri Allah’ın ayetleridir. İnsanların konuştuğu din Allah’ın ayetidir. Eeee, peki bu günkü İslam ülkeleri hangisi diyorlar ki siz Kürtleri ve Ulusal Haklarını inkâr ederseniz Allah’ın ayetini inkâr etmiş olursunuz. Ayeti inkâr eden Allah’ı inkâr etmiş olur. Oysaki bu inkâr Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmıştır.

 

1979 HUMEYNİ İran’a dönüşte tüm Kürt siyasi hareketleri destek vermişti. HUMEYNİ gelir gelmez ilk TUDEH (İran Komünist Partisi ) ile tüm Kürt partilerini yasak etmişti. İran dini Lideri 77 yaşındaki rahmetli  ŞEYH İZEDDİN Kürt sorunu için KUM kentine gidip HUMEYNİ ile görüşür. HUMAYNİ, Şeyh İZEDDİNE hepimiz din kardeşiyiz ayrı gayrımız yok  dinimizde kavmiyet yok der. Şeyh İZEDDİN der ki ‘’ Sizin ne kadar Ulusal haklarımız varsa bizimde o kadar olmalıdır‘’ Bunun üzerine HUMEYNİ, Şeyh İZEDDİNİ adeta kovarcasına azarlar ve Şeyh İZEDDİN Kürdistan’a dönüşünde HUMEYNİ Kürdistan’a savaş ilan eder.

 

TC Başbakanı ERDOĞAN her gün din, iman hak hukuktan söz eder ama öte yandan Kürdistan’da binlerce insan ceza evine tıkayıp, halkın oyları ile seçilen belediye başkanlarını bir gecede onlarcasını evlerine  baskın yapıp içeri atıyor. Bu mu İslamlık, din hak ve hukuk? Tüm bunlara rağmen hiçbir İslami kesimden veya İslam ülkelerin de  ses var mı? Oysaki Kürtler İslami açıdan bir çok İslam ülkelerinden daha fazla dinlerine bağlıdır. Örneğin bazı İslami kesimlerce deniliyor ki, Türk din egemenliğinden kurtulalım derken Kürt egemenliği yaratmayalım. Yani açıkçası Türk egemenliği devam etsin demek istiyorlar. Rahmetli Musa ANTER bana anlatmıştı Aziz NESİN demiş ki; ‘’ Ya Musa bu Kürt sorunu olmasaydı, Türkiye’de bir çok kişi komünist olurdu.’’ İşte İslam Ülkelerin Kürtler konusundaki düşünceleri/tavırları da böyle bir şey.!

 

İsrail saldırısı sonucu hayatını kaybeden Filistinliler için, Kayseri'de Cuma namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı. DİSK, TKP, TTB, TYS, Barış Derneği, Aydınlar ve sanatçılar, halkı, katliama karşı ayağa kalkmaya çağırdı. Peki ya, yüz yıllardır baskıya zulme maruz kalan mazlum Kürt halkı için Müslüman Kürtler için bu kuruluşlar ne yaptılar? Müslüman ülkelerin bazıları ile İran, Irak, Suriye ve Türkiye İsrail’e karşı olmalarının nedeni din iman İslam değil, Kürt sorununa olan yaklaşımlarından kaynaklanan bir karşı duruştur.

Halepçe'de binlerce Kürt çocukları kan emici SADDAM tarafından yok edildi. Siirt'li Emine Erdoğan ve bu Müslüman kardeşler o zaman nerelerdeydi?

 

İslam-Türk Sentezcileri aslında İslam'ın yayılması için hem kendilerini görevli görüyorlar hem de gerektiği bir yer olarak Türkiye'yi görüyorlar. Dikkat edilirse bu son zamanlarda Türkiye de başta AKP olmak üzere herkes tek vatan, tek bayrak tek Millet temasını işliyorlar. Bu temalar sağda, solda, dincinin gideceği yer Türk Milliyetçiliğidir.

 

Hamaslı bir Müslüman; Allah'ım Sana şikâyette bulunuyorum... Sana şikâyette bulunuyorum... Gücümün azlığını, imkânımın yetersizliğini ve insanlara karşı zaafımı sana şikâyet ediyorum. Sen bizim Rabbimizsin... Bizi kime bırakıyorsun? Bize cehennem olacak uzaklara mı? Veya düşmana mi Allah'ım? diye Allah'a yalvarıyor dua ediyor ..

 

BAĞIMSIZLIK duygusu her ONURLU Kürdün rüyasıdır. Ama dünyadaki ve bölgedeki koşuları çok iyi tahlil etmek lazım. Özellikle Suriye, İran, Irak  ve Türkiye’nin tavırları çok önemlidir. Ve bu dört ülkede İslam ülkeleridir. Türkler, Araplar ve Farslar dini ulusal kimlik üzerine inşa etmişlerdir. Son yıllarda Kürt kimliğinin uyanış sürecinde ise, devreye sokulan DİN/MÜSLÜMAN kardeşliği propagandası Kontrgerilla, açıkçası, bazı işbirlikçilere dayanarak bölgede kısa sürede önemli bir örgütlenme yaratmış oldular.

 

Aslında Din olayı çok karmaşık bir düşünce; örneğin Abdullah Öcalan’ın ‘Kürdistan’da Türklük, İslamiyet ve Ulusal Kurtuluşçuluk’ adlı yazısında önemle şu görüşler savunulmuştu: Dinin anti emperyalist, anti sömürgeci bir temelde ve halkın tarihi geleneklerine uygun mücadele aracı olarak kullanılmasına önayak olmak gerekir, diyor. Bu görüş ve uygulama zaman içinde asla Kürtlerin yararına olmaz çünkü  DİN üst yapı kurumudur hiçbir dönemde  mazlumdan yana hele hele Kürtlerden yana olmamıştır. Onun için Kürtler bu suretçe devletin Din/İman Müslüman kardeşliği propagandalarına aslı kanmamalıdır.

---
Nivîsên din yên nivîskar
3/3/2013  Bu çözüm değil çözülmedir
18/2/2013  PKK silah bırakırsa Güney Kürdistana mi ?
6/2/2013  Devlet Kürt halkını Fethullah Gülen cemaatine havale etmiştir
28/1/2013  Kürt cephesinde son söz Öcalan’da
24/1/2013  PKK’li 3 Kürt bayanın öldürülümesinde bazı kürtlerle devletin örtüşmesi
4/1/2013  Devlet gerçekten Kürt sorununu çözmek istiyor mu?
28/12/2012  Erdoğan’nin ASO konuşması, Milli Yol ve Ötüken dergilerin hatırladıkları
9/12/2012  Başta Kürtler Bağdadı ve Maliki’yi güçlendirdiler ya şimdi ne olacak ?
27/11/2012  Ortadoğu’da en büyük tehlike İran’in Molla rejimidir
17/11/2012  Açlık grevleri PKK/BDP ekseninden çıkıp, kürt halkının eksenine giriyor
4/11/2012  Devletletin sert ugulamlari ve Osman Baydemirin faşizm feryadi
16/10/2012  BDP Kongresinin getirdikleri
10/10/2012  Kürtler için ha Kemalizim ha islam dinciliği ne fark eder ki?
11/9/2012  12 Eylül’de yapılan işkence, zulüm ve baskıları asla unutmamaliyiz
30/8/2012  Silahli mücadelenin meşruluğu
16/8/2012  Dersim’de Zaza Alevi yaygınlaşmasi Kürtler için çok tehlikeli
5/8/2012  Haydi hayirlisi: Bir- İki -Üç- daha fazla Kürdistan
25/7/2012  Türkiye Kürtlerin aleyhinde attığı her adım ters tepiyor
29/6/2012  PKK ne istediğini Kürt halkina açikça söylemelidir
22/6/2012  DDKD (DEVRİMCİ DEMOKRAT KÜRT DERNEĞİ) seninle hep beraberiz
14/6/2012  İnsanın kendi ana dili hiç seçmeli olur mu?
11/6/2012  İslam ülkelerin Kürtlere bakış açıları
6/6/2012  Şehit edildi ve silahlari ile ölü ele geçirdi deyimi
27/4/2012  Böyle Kürt yurtseverliği olur mu?
31/3/2012  Suriye’de Kürtler ve olasi gelişmeler
13/3/2012  Türklerle birlikte devlet kurduk ama birlikte eşit yaşamiyoruz
5/3/2012  HAK–PAR istifalari
28/2/2012  KCK/PKK devlet kurdu kervanina katılmak
17/2/2012  Sadece sivil elbise ile sivil demokrasi olmaz
10/2/2012  Geçmişten günümüze Kürt sorununda hiç kimse hatasiz ve günahsiz değildir
6/2/2012  Kürt aydınları Türk devletine ve Türk medyasina servis yapmamalı
24/1/2012  Sadece APO ve PKK üzerinde politika yapmak Kürt halkına getirisi nedir?
20/1/2012  Neco´nun anısını yaşatalım
11/1/2012  Güney Kürdistan’ın bağımsızlık koşuları vardır
23/12/2011  Türkiye dayak yiyip nara atan kabadaylar gibidir
15/11/2011  İki selvi boylu kardeşler; Esad-Erdoğan
8/11/2011  Kürtler zorlu bir süreçten geçiyor
23/8/2011  Devletin Kürtlere Bayram hediyesi Kürdistan´a bombalar oldu
7/8/2011  Burkay´a misyon yüklemek
16/7/2011  Kürt halkına emri vak-ı ile gelen demokratik özerklik
1/7/2011  Kürt halkı adına haraket edenler ucuza fit olmamalıdır
15/6/2011  Dersim mı,Tunceli´mı ? CHP ve Alevilik
10/5/2011  Herkese muhalif Nasname, gün gelir kendilerine de muhalif olurlar
29/4/2011  Onurlu bir duruşun onurlu bir yaşamın sonu ölüm
26/4/2011  YSK kararı ve 12 Haziran seçimine doğru
10/4/2011  İttifak niçin yapılır ?
18/3/2011  Devlet ve Öcalan restleşmesi
2/3/2011  Mısır, Tunus ve Libya
26/1/2011  Tunus’da gerçekten devrim mi yapildi?
22/12/2010  Sömürge Kürdistan
27/11/2010  ÖCALAN’NIN ne istediği belli mi ?
16/11/2010  Kürtleri dinle uyutma ve beyin yıkama yöntemi
2/11/2010  Üç JITEM Komutanını nasıl tanıdım; Arif Doğan, Cem Ersever ve Aytekin Özen
27/10/2010  Milli Siyaset Belgesi ve Özel Siyaset Belgesi
6/10/2010  Kürt faili meçhulleri ne olacak ?
3/9/2010  12 Eylül’ler
12/8/2010  Evet mi, Hayir mi ?
16/7/2010  CHP, MHP ve BDP ayni cephede
23/6/2010  PKK’nin eylemleri ve hükümetin restleşmesi tehlikelidir
6/6/2010  İHH Yardim Vakfi, Hamas ve TC
2/6/2010  TC, İsrail, Hamas ve Kürtler
5/5/2010  Siyasi restleşme ve BDP’nin duruşu
11/4/2010  Güney Kürdistan bağımsiz Kürt devletine yol aliyor
7/4/2010  Kürtlerin kimlik savaşi sürecek
31/3/2010  Türk kadın pilotların ilk görevleri Kürdistan’i bombalamak mi?
24/3/2010  Demokratik Açilim Kürtlerin derdine deva olurmu?
24/3/2010  DDKD naqede, ama şimdi!!
21/2/2010  Güney Kürdistandaki Şii Kürtlerin Şii Araplarla garip seçim itifaklari
12/2/2010  Kürtlerin mücadelesi sınıfsal mi, ulusal mi?
4/2/2010  Belirsiz bir dönemden geçiyoruz
23/1/2010  Neco/Necmettin Büyükkaya´yi anmak
14/1/2010  Kürtleri gelecekte bekleyen sorunlar
31/12/2009  2010 yilinda darbenin ihtimali var mi?
27/12/2009  Kürtlerin ayrilmasina Kürtler karar verecek
21/12/2009  Kürtlerin kaderi Öcalan’in elinde mi ?
15/12/2009  Mecliste demokratik mücadeleye devam etmeli
12/12/2009  Öcalan ve Devlet DTP’yi kapattı
6/12/2009  Devlet ile Öcalan yarışı bitti mi?
24/11/2009  Kuzey Kürtlerde siyaset belirsizliği
15/11/2009  CHP’nin iç yüzü ve Onur (!) isminde biri
2/11/2009  "Kendimizi evimizde hisettik diyor, ama evini tanımıyor"
26/10/2009  Dağa çıkma ve inme olayi ile devlet, Öcalan/PKK
29/9/2009  Kürt halkının başı sağolsun (Melik Firat ile)
25/9/2009  Ağalik sistemi ve devlet
12/9/2009  Türkiye´de Darbeler Geleneği
8/9/2009  Devlet Kürt sorununda herkesi merkeze çekiyor
2/9/2009  Ulus devlet ve Kürtler
24/8/2009  Kürt cephesinde son söz Öcalan’da
5/8/2009  Türk solunun ve basının beslendiği kaynak Kemalizimdir!
27/7/2009  Kürt sorunu çözüm programinda ne var?
5/6/2009  Ahmet Türk´ün duruşu önemlidir