DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


firatkaya1@gmail.com

Firat Kaya    

Merhaba Siverek


29/4/2012

Hayatın çoğu zaman kendini tekrarladığını düşünürüm. Hep aynı renk ve aynı hakimiyet. Rutin umutlar, rutin beklentiler ve rutin hazimetler…. En kötüsü ise bu kısır döngüyü fark etme halleri… Çekilmez bir hayat seni bekler o vakit…Artık farkındasındır tüm gerçekliğin… Benim adım Tatar Ramazan ben bu oyunu  bozarım demiyorsan taş kesilen sen olursun...  

Yalnız kalma pahasına bunu yapabilmelisin. Öbür türlü sen sen değilsindir. Çok başka birisindir. Olmadık biri olmak seni mutlu ediyorsa sen de idarenin adamısındır demektir. Tatar Ramazan replikleri bir nevi rutine başkaldırıştır. İnsanı kendine getiren türden . Doğruya dair  yalnızlığa dair ve en önemlisi hayatı onurlu kılacak kadar içten Merhaba yarenler, merhaba felaket arkadaşlarım diyebilmektir asıl marifet…

Herkesin mevcut renklerin hakimiyetin de ezilip büzüldüğü, bir zamanda Siverek Eski DDKD Şube Başkanı Adnan ÖZBİNGÖL ve arkadaşlarının DDKD şehitlerini anma tertibi oldukça önemli ve anlamlıdır.

Herkesin el etek çektiği, uğrunda şehit olmuş yoldaşlarını unuttuğu, İskandinav soğuk yalnızlığa büründüğü, üç beş kuruş için geçmişini unutup idari kadro uğruna kendini kandırdığı, yılgınlığın alabildiğince nefeslerine işlediği böyle bir zamanda Siverek DDKD şehitlerini anma tertibi umarım onların irkilmesine sebep olmuştur.

Herkese ve her şeye rağmen bu anmayı görev sayıp, anma töreninde hazır olanlar azımsanmayacak sayıdaydı. Siverek asri mezarlığının girişine DDKD şehitlerinin(Ahmet KARLI, Necmettin BÜYÜKKAYA, Mehmet TÜYSÜZ, Ekrem KARAHAN, Turan SEYFİOĞLU,  Hamit AKIL, Suat KARATAŞ, Şevket ÖZLAHLAN, Zübeyir MIZRAKLI,  Esat YILDIRIM, Nusret İBİŞ, Kemal UZUN, Mustafa GURBET, Zafer ALKOYUN,   Hasan Hilmi ÇOKGEZER,  İsmail İLHAN) ortada olmak üzere, solda Dr. Şivan’ ın, sağda ise Turan Seyfioğlu’nun  bez afişleri kendilerini anmaya gelen yoldaşlkemelarını  selamlıyordu.

Beyaz saçlı devrimci demokratların arasında Dr.Şivan geleneğine bağlı ve o gelenekten gelen yoldaşları sahiplenmek adına gençlerin orda bulunmaları ise ayrı bir mutluluk ve umut vadediyordu. Bu anlamda böyle bir buluşmayı gerçekleştiren tertip komitesinin emeğine sağlık.

Anma sonrasında Siverek’e gidip Hayriye Mahallesi’ne uğramamak hata olurdu . Gittik gördük hüzünlendik sonra ise mutlu olduk. Hayriye   Mahallesini  ikiye bölen bir cadde yapılmakta. Oldukça  büyük bir cadde. Şair İbrahim Caddesinden başlayıp ,  Çermik yoluna bağlanılacak bir cadde .Top koşturduğumuz ( bize o zaman çok büyük görünürdü )park bereket yerinde duruyor .O mahalle de doğan herkes o parkta mutlaka top koşturmuştur  ve  hatta etrafı kalın duvarlarla çevrili olduğu için hemen hemen her çocuk top koştururken düşüp kafasını o duvarda kırmıştır.

Yol yapımı için birçok ev  yıkılmış .O evler, o dar sokaklar Kürt Tarihi’nin yiğit çocuklarını barındırdı. O günlerin birer tanığıydılar. Hayriye Mahallesi’nin diğer bilinen adıyla Ordu Mahallesi’ni iki yakaya ayıran cadde de yol alırken duvar da büyük kırmızı harflerle bir yazı dikkatimi çekti. “Mehmet Uzun Caddesi” yazıyordu. Hemen yanımdakine sordum: Doğru mu bu yazı ? Doğru dedi. Siverek Belediye Meclisi kararıyla Mehmet Uzun’un da doğup büyüdüğü mahalleye kendi ismi verilmiş .Tabi ki mutlu olduk. Belediye meclisini bu kararından dolayı adıma  kutluyorum. O mahalle de doğmuş ve isimleri Kürt Tarihine altın harflerle kazılacak olan Ferit Uzun  ve Necmettin Büyükkaya’ yı unutmamalarını dilerim.

Fırat Kaya

firatkaya1@gmail.com

---
Nivîsên din yên nivîskar
23/7/2012  Dört parçanın kader bütünlüğü
29/4/2012  Merhaba Siverek
25/01/2012  Sayıklayarak Yaşlananlar…
1/11/2011  Kürtler ve Diaspora
26/3/2011  Kimin iradesi…?
13/11/2010  Herkes İçin Aydınlık…
26/6/2010  Hangi Özgürlük, gerçeğimize kavuşturur bizi…
15/6/2010  Korku(m)
20/11/2009  “Ferit Uzun’ a Dinmeyen Özlem”
22/8/2009  Özgürlük rüzgarına inkarla değil inatla tutunmalı
10/7/2009  Karanlığı Aydınlatan Yüzler