DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


nurullahtimur@hotmail.com

Nurullah Timur    

Yanlışları sesli konuşmak erdemdir…


7/2/2012

Bu günlerde kürt aydınları ve siyasetçileri eğemen kürt siyaseti ile ilgili düşüncelerini açıklamakla meşguller. Kürt aydınlarının uzun zamandır değişik kürt internet sitelerinde açıkladıkları tartıştikları konuları, artık yazılı ve görsel medyada tartışmaya başladılar. Yazılı ve görsel medyada bu tartışmalara alabildiğine yer vermekte, her gün değişik kürt aydın ve siyasetçisini değişik gazeteler manşetlerine çıkartmaktadır.

      

Yanlışlar bir cığ gibidir. Önlem alınmazsa yuvarlanırken büyürler ve önüne gelen ne varsa yıkıp giderler. Sosyal yaşamda bunu önlemenin etkili yolu yanlışları sesli konuşmaktır. Yanlışları topluma tanıtmak, başkalarının da bu yanlışlara düşmelerini önlemek her düşünen insanın görevidir ve erdemdir. Tabi ki  buna kendi yanlışlarını da sesli konuşmayı  dahil etmek gerekir. Yanlışlar sesli konuşulunca herkesin yanlışı tanıması sağlanır. Kafasını duvara vurarak öğrenmenin önü alınır. Başkalarının deneylerinden yararlanmanın, öğrenmeyi daha  kısaltacağı kavranır.

 

Kapalı toplum yaratanların amacıda çok sesliliği sessizliğe gömmek ve olup biteni öğrenmeyi önlemek değilmidir? Öldürmek, korku salmak, korkutup susturmak, demokratik alanı daraltmak, eleştiriye tahammülsüzlük, kendi doğrularını başkalarına dayatmak susturmak  için değimlidir?.

                   

Yanlışlarımızı konuşalım. Hemde sesli konuşalım. Deneyimli kürt aydınlarının görüşlerini açıklamalarından daha doğru ne olabilirki? Deneyimlerini, tesbitlerini halkla paylaşmaları en doğal hakları değil mi? Kürt siyasal yaşamına bunca emek veren bu büyüklerimizden öğreneceğimiz çok şey var. Tartışmanın seviyesi iyi tutturulursa tabii. Herkes yaşadıklarının toplamıdır, bunuda toplumla paylaşıyorlarsa buna ançak saygı duyulur.

              

Deneyimli kürt siyasetçileri ve aydınları biribirleri ile ilgili düşüncelerini sesli olarak açıklamaya başladılar. Tamda anayasa çalışmalarına katılmak ve taleplerimizi formüle etmeye başlamış ve deklare etmişken. Tüm dikkatler dağıldı ve başka noktalara çekildi. Açıklanan talepler arkasında yığınsallaşıp yek vücut olmamız gerekirken, yine ayrışmamı başlayacak? Taleplerimizin sesi güçsüzleştirilecek mi?

 

Bir şeye dikkatlerinizi çekmek istiyorum 80 öncesi kitleselleşen kürt hareketleri nasıl dağıtıldi ise şimdi de anayasal taleplerin arkasında kenetlenmiş kitlelermi dağitılmak isteniyor?  Çünkü korku salan alternatif olandır. Yığınsallaşandır. Öyleyse tartışmalara dikkat edelim yığınsallığımızı bozuyorsa bir kez daha düşünelim. Siyaset amaç değil araçtır. Unutmayalım. Siyaset toplumsal mutluluğu formüle eder. Kişisel hırslarımızı değil.

 

                  

06.02.2012

 

                

---
Nivîsên din yên nivîskar
26/2/2013  İmralı, çözüm, barış süreci
31/1/2013  Müzakereya giderken siyasal partiler
10/1/2013  Müzakere, AKP ve ‘Stratejik Derinlik’
10/12/2012  Siyaset ilelebet kin ve nefreti kaldırmaz
10/12/2012  Siyaset ilelebet kin ve nefreti kaldırmaz
9/11/2012  Canlara kıymayın
8/10/2012  Yerel seçimlere hazırlanmak
9/9/2012  Gaziantep’te kime hizmet edildi
19/8/2012  Daha çok Fikri’ler görürsünüz
30/7/2012  Kürtler Suriye’de kendi örgütleri ile masaya oturmaya hazır olmalı
10/6/2012  Seni çok özledik kirvem
29/5/2012  Uludere’de katliam oldu sorumluları kim?
3/5/2012  Siverekte ne oldu ?
18/3/2012  Halepçe katliamında dış dünya
25/2/2012  Sigortamız Güney’dir
7/2/2012  Yanlışları sesli konuşmak erdemdir…
7/1/2012  Uluderede Katliam Oldu: Sorumlu Kim ?
17/12/2011  Dersimin planlı katliamı