DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


F.Ozcelik@gmx.net

Fadil Özçelik    

ATV Kürdıstan’dan kovulmalıdır


26/10/2011

ATV Televızyoncusu Müge Anlı’ nın dediklerini hatırlayalım önce, ‘Herkes haddini bilecek. Yeri geldiğimi taş atacaksınız, kuş avlar gibi avlayacaksın sonra yardım isteyeceksin. O polisler hemen yardımına koştu oradakilerin. O taş atanların eli kırılsın’ demişti.

Anlı’nın bu tepkisi Erciş depreminde taş ve beton yığınlarının altında hayatını kaybeden ve kurtulmayı bekleyen binlerce Kürd yaşlı, genç ve çocuklaraydı.

Aslında bu bariz bir şekilde işgalci ve ilhakçı bir devletin vatandaşının bilinçaltının dışa vurumuydu.

Kendisini destekleyen ve ağzının payını veren tartışmalarla ününe ün katan Anlı, daha sonra aynı kanalde Esra Erol’un programına telefonla bağlanarak sözlerinin arkasında olduğunu belirtti.

Hani ne demişler (görme özürlü insanlardan özür dıleyerek), ‘Körün istediği bir göz, Allah vermiş iki göz’ misali hayatı boyunca böyle bir fırsat beklemiş gözü kara, merhamet ve vijdandan yana nasiplenmemiş bir hatunun herkesin kendisini seyrettiği sahneden uzaklaşıp unutulmayı tercih edebileceğini umacak kadar saftirik olmak da fazla gelirdi.

İşten atılma riski bulunmadığı sürece sözlerinin arkasında durması değil, yalancıktan da olsa özür dilemesi şaşırtıcı olacaktı. Böylesi bir keramet lüks olurdu.

Sakın ha, bu hanımefendinin faşizane reaksiyonlarının samimiyetine de inanmayınız. Kendisini adam-insan yerine koymuş, herhangi bir konuda doğru-yanlış bir fikir sahibi olabilecek kadar derinlikli, beyni olan biri olabileceği izlenimi yaratarak haksızlık yapmış olursunuz.

Kıymayın; yazıktır, günahtır Müge Anlı’ya. Zavallıcık da hayatını böyle ikame ediyor işte ne yapsın.

Bu tür tipler aklın, bilgi ve tecrübe birikiminin süzgeçten geçirdiği bir agızla konuşmazlar. Ne dediklerinin farkında olduklarını düşünüyorsanız, fena yanılıyorsunuz. Cam kırma meraklısı bir delinin gördüğü her pencereyi taşlaması ne kadar bilinçli ise, ne kadar bilerek yapılmışsa, onların düşünce ve davranışları da o kadar bilinçli ve bilerektir. Ne daha fazlası ne daha azı.

Dahası, günahı ve yanılgısı da benim olsun, hanımefendi gündemde ya, şimdi kendi kendisiyle gurur duyuyor ve ‘ben ne kadar büyük bir kadınmışım be, herkes beni konuşuyor ve tartışıyor’ diyordur.

Tartışılması, konuşulması ve tepki gösterlmesi gereken Müge Anlılar değildir.

Söyleyene degil, söyletene bak derler ya.

Esas uğraşılması gereken kesimler ellerindeki tef ile onları orta yerde bir ayı gibi oynatarak bir rant elde etmeye çabalayanlar olmalıdır.

Hali hazırdaki bu kurum ATV’ dir.

Tepkiler ATV’ye gösterilmelidir. ATV’nin Kürdistan’daki varlığına karşı bir tutum geliştirilmeli, seyredilmesi boykot edilmelidir. Kürdler ve demokrasi güçleri kesinlikle ATV’ ye haber olabilecek bütün ilişkilerini kesmeli, çalışanları sözkonusu kesimlerin bulundukları alanlara gitme cesaretini kendilerinde bulamalıdırlar.

Erciş’te yapıldığı gibi ATV çalışanları her yerden kovulmalıdır.

ATV’nin bu yaptığı yanına kar kalırsa, yarın başkaları da sıraya girebilir.

Herkese yaptığının bir bedeli olduğu hatırlatılmalıdır..

*            *           *

Barzani misafir sanatçı mı?

 

Basına göre Kürdıstan Demokrat Partisi’nden (KDP) bir heyet Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nu ziyaret ederek Türk Kızılay’ına bir milyon dolar bağışta bulunmuş.


Biz yarın veya ertesi gün şöyle bir haber ile de karşılaşabiliriz: Malezya İslam Partisi’nden bir heyet Kuala Lumpur Başkonsolosluğu’nu ziyaret ederek Türk Kızılay’ına bir milyon dolar bağışta bulundu,


Siz, aklınıza hangi ülke veya parti ismi gelirse yerlerini değiştirebilirsiniz.

Dünyadaki tüm Kürdlerin ülkemiz dediği Güney Kürdistan’ın, Kürdistan’ın kuzeyinde Kürdlerin başına gelen bu doğal afete karşı takınmaları gereken tavır bu mu olmalı, bu mu olmalıydı?


Kürdistan Demokrat Partisi’nin Kuzey Kürdistan ile ilişkilerindeki yakınlığı ve uzaklığı Malezya İslam Partisi’nin mesafesiyle aynı mı, aynı mı olmalıdır?


Güney Kürdistan’ın başka memleket ve partilerden farklı bir söylem ve davranışı yok mu, olmamalı mı?

Barzani’nin başkanlığındaki KDP’nin tepkisi, Diyarbakır’dan bir çadır veya Almanya’dan 100 Euro para yardımı yapan bir şahsın tepkisinden bile geri kalmıştır.


Çadır ve 100 Euro araya Türkler sokulmadan direk olarak Kürdlerin Kürdlere yardımıdır.

Güney Kürdistan borcunu ödesin diye yazmıyorum, ödemesi gereken bir borçları da yok zaten, sadece hatırlatmak benimkisi.


Yakın geçmişe bir baksınlar. Başlarına gelen felaket durumlarında Kuzey ve diğer parçalardaki Kürdler kendilerine nasıl davrandılar?


Güneyli Kürdler Saddam’dan kaçıp Kuzeye geldiklerinde kendilerini Malezya’da mı yoksa kendi öz be öz evlerinde mi hisettiler?


Bu siyaset değil, tamamen aynı milletten olan kardeşleriyle bir acıyı paylaşmak gibi insani bir durum. İnsani refleksleriniz de mi bu kadar?

Siyaseten Güney gittikçe diğer parçalardan uzaklaşıyor, belki bu anlaşılır bir şey. Dahası ben artık böyle bir hakları olduğunu da kabullenmeye başladım. Kimsenin bir diğerini zorla bir yerlere çekmeye hakkı yok ne de olsa.


Ama bu insani meselede bile bu kadar vurdum duymazlıkları açıkçası zoruma gidiyor.


Nereden nere
ye geldik..

Kürdler, Türklere Kürdlere yardım etsin diye para veriyor.

Bunlar da Müge Anlı’nın Kürd versiyonu mu ne?

Sinema filmlerinde bazı aktörler yalnızca üç beş sahnede görünürler. Oyunun bütününe pek bir katkıları olmayan bu sanatçılara misafir oyuncu denir.


Federal Kürdistan Başkanı Mesut Barzani Kürdlerle ilgili oyunlarda kenarda kalmayı, misafir sanatçılar gibi bir görünüp ortadan kaybolmayı hak edecek bir zat değildir, olmamalıdır.


Hele Van depremi gibi tarihe damgasını vuracak durumlarda kendisine yakışan rol, baş oyunculuktur. Oyun arkadaşları ve muhatapları da birinci derecede Kürd halkının oylarıyla seçilmiş belediye başkanlarıdır.

---
Nivîsên din yên nivîskar
9/9/2012  Kurdistan 30em welatê mezin ê cîhanê ye
25/8/2012  Bir Kureyşli müşrik olarak AKP
2/8/2012  „Yek e yek e yek e, Gelê kurd yek e“
5/7/2012  ‘Onları yenmemiz gerekmiyor, sadece savaşacağız’
17/11/2011  Türk Ordusunun Kürd halkına yenilmesi ve teslim olmasıyla mesele çözülür
26/10/2011  ATV Kürdıstan’dan kovulmalıdır
10/10/2011  Ağla Erdoğan ağla, ağlamak güzeldır
31/8/2011  Viva Zapata û li Kurdistanê lêdana rojnamevanekî
20/8/2011  Seferberlik zamanı
26/6/2011  Alın parlamentonuzu başınıza çalın
13/6/2011  Yeni bir anayasa yaparken TBMM Irak Kürdıstan’ı Anayasası’ndan faydalanmalıdır
9/6/2011  Kazlar
25/4/2011  Subcomandante Marcos`a kulak vermenin ve anlamanın tam zamanıdır
28/12/2010  Erdoğan mı Ingiliz Gandhi Kemal mı?
4/12/2009  Ji bo Mesûd Barzanî serokê Kurdistanê re nameyeke vekirî
30/6/2009  Şayet Amerika emperyalist ise....