DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


F.Ozcelik@gmx.net

Fadil Özçelik    

Yeni bir anayasa yaparken TBMM Irak Kürdıstan’ı Anayasası’ndan faydalanmalıdır


13/6/2011

Lakin Türkiye gerçekten Kürtlerle barışmak istiyor ve kalıcı bir birlikteliği amaçlıyorsa, öyle uzaklara gidip çözüm modelleri aramasına gerek yok. Hemen yanıbaşındaki Kürdistan Federe Bölgesi’ nin anayasasına bakması yeterli.

Nihayet seçimler de geride kaldı. Türkıye ve Kürdistan’da yeni kurulacak hükümet ve meclısten ilk beklentinin, yeni bir anayasa yapması olduğu konusunda basın, işçi ve işveren örgütleri, siyasi partiler, alevi, ezidi ve hristiyan inançlarının temsilcileri, etnik gruplar ve sivil toplum kuruluşları gibi toplumun geniş bir kesimi hemfikir. Türkiye’nin üye olmaya çabaladığı AB’nin beklentisi de bu yönde. Üçüncü defa hükümeti kuracak olan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan R.T.Erdoğan ve ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçim çalışmalarında, Türkiye’ nin öncelikli konusunun yeni bir anayasa yapmak olduğunu ısrarla belirttiler. Erdoğan balkon konuşmasında da bu niyetini açıkladı. BDP’yi temsil eden blok adaylarının ise esas olarak varlık nedeni yeni bir anayasa ile Kürd ve Kürdistan meselesini çözmek ve güncel deyimiyle „ileri bir demokrasi „. Meclis içinde mevcut anayasadan bir şikayeti olmayan yüzde 13’lük bir oyla 53 milletvekili kazanan bir tek MHP kalıyor geriye. CHP içerisindeki Ergenekoncu ve Kemalistlere, AKP içerisinde verilebilecek firelere rağmen halihazırdaki mevcut meclis potansiyeli rahatlıkla yeni bir anayasa yapmaya yeterli.

Pekala, tarafların üzerinde anlaştıkları ileri bir demokrasiyi hedefleyen yeni bir anayasa nasıl olmalı?

Nasıl bir anayasa ile ileri bir demokrasi inşa edilir?

Elbette gerek AK Parti, gerekse CHP bu konuda, şimdiye kadar oldukları gibi, artniyetli iseler diyecek bir şey kalmaz. Yine alavere dalavere bir iki rutuşla meseleyi çözmüş gibi yapacaklar. Erdoğan’ın Kürd meselesinde yaptiği gibi, bu sorunu da çözdüm der ve kapatırlar defteri.

Yok niyet iyi ve samimi iseler, demokrasinin ölçü ve kriterlerinin büyük oranda belirlendiği bu dünyada makul bir anayasa hazırlamak kendilerine hiç de zor gelmeyecek.

Artık komünist partilerinin de kurulup seçimlere katılabildiği Türkiye’ de esas‚ 'handikap ve kafa karışıklığı Kürd ve Kürdistan meselesinde. AK Parti ve CHP’nin anayasal bir zeminde çözmekte ikircikli ve çekingen tavrı, başta Kürd ve Kürdıstan olmak üzere etnik kimliklere vurgu yapıp yapmamaktan kaynaklanmaktadır. Şimdilik Erdoğan, çözümü ‚Türkiye vatandaşlığı’ ifadesinde bulmuş gibi görünüyor. Ama bu, kalıcı bir çözüm olur mu? Kendisi ve kurmayları da olamayacagının farkında. CHP lideri Kılıçdaroğlu ise kapalı bir kutu, tam bir muamma. Seçim propagandası süresince, ‚bu kardeşinize güvenin’ demekten öteye gitmedi. Bakalım bu‚ güvenilir kardeş’ güvenmekten neyi anlıyormuş, onu da göreceğiz.

Kürdlerin adı konulmamış bir ‚çözüm’ den, çözümsüzlük sonucunu çıkaracakları da ortada.

Dünyada özerklik ve federasyon temelinde etnik sorunlarını çözmüş onlarca devlet mevcut. Türkiye’ nin üye olmaya çalıştığı AB’ nde de var bu tür ülkeler. Lakin Türkiye gerçekten Kürtlerle barışmak istiyor ve kalıcı bir birlikteliği amaçlıyorsa, öyle uzaklara gidip çözüm modelleri aramasına gerek yok. Hemen yanıbaşındaki Kürdistan Federe Bölgesi’ nin anayasasına bakması yeterli. Bu aynı zamanda psikolojik bir sorundur, Türkiye’ nin Kürd kompleksi ve düşmanlığından uzaklaşmasına vesile olacağı için Kürdlerin de Türklerle birlikte daha rahat ve güvenilir bir ortamda yaşamasına neden olacak. İki toplum arasındaki kuşku ve güvensizlik duygularının en kısa zamanda bertaraf olmasına iyi bir zemin hazırlayacaktır. Başbakan Erdoğan, son zamanlarda birazcık geri adım atmış olsa bile, yaradandan ötürü insanları sevdiğini dile getirmekten hoşlanıyor. Biz Kürdler de insan olduğumuza göre Erdoğan’ın biz Kürdleri de sevdiği sonucunu çıkarıyoruz. Samimi midir, değil midir; sevgi kuru bir laf mıdır, yoksa görev ve sorumlulukları ile içi doldurulmuş bir duygu mu tartışmasına girmeden, kısaca sağ ol, var ol diyelim. Ancak, Kuzeyli Kürd kardeşlerinin Güneydeki kardeşlerini de sever ve saygı duyar, onların deneyim ve birikimlerinden ders çıkarıp hepimiz için faydalanmaya başlarsa kim bilir, belki biz de kendisini sevmeye başlarız.

 

IRAK KÜRDİSTANI BÖLGESİ ANAYASASI

Madde 1:

Kürdistan Bölgesi, Federal Irak Cumhuriyeti’nin bir bölgesidir, siyasi sistemi cumhuriyetçi ve parlamenter olacaktır.

Madde 2:

Kürdistan Bölgesi, Dıhok vilayeti, 1968 yılı öncesi idari sınırlarıyla Kerkük, Süleymaniye ve Erbil Vilayetlerinden, Aqre, Şexan, Sincar, Telefer, Tılkef kazalarıyla, Ninova’ya bağlı Zimar, Beeşqe, Eski Kelek bölgelerinden, Diyala Vilayetine bağlı Xeniqin ve Mendeli kazalarıyla, Wasit Vilayetindeki Badra Kazası ve Cesan bölgesi ve çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu öteki bölgelerden oluşur.

Madde 4:

Kürdistan Bölgesi halkı Kürtlerden ve diğer ulusal guruplardan (Türkmen, Asuri, Keldani ve Arap) oluşur, bu Anayasa söz konusu azınlıkların, Kürdistan Bölgesi bütünlüğü çerçevesinde haklarını tanır.

Madde 5:

Kerkük şehri Kürdistan Bölgesi’nin başkentidir. Eger gerekli olursa Kürdistan Parlamentosu, geçici olarak bir başka şehri başkent yapabilir.

Madde 6:

Kürdistan Bölgesi, Irak Federal Cumhuriyeti bayrağınının yanısıra özel bir bayrağa sahip olacak, ulusal şiara, marşa ve bayrama (21 Mart) da sahip olacak ve bu durum yasa ile düzenlenecektir.

Madde 7:

Kürdistan Bölgesi’nin Halk Savunma Güçleri vardır.

Madde 8:

1) Kürdistan Bölgesi’nin resmi dili Kürtçe’dir.

2) Federal ve öteki bölgesel yetkililerle yapılacak resmi yazışmalar her iki dilde, Arapça ve Kürtçe olacaktır.

3) Kürtçe’nin yanısıra Türkmence, Türkmenlerin eğitim ve kültür dili olacak. Süryanice, Kürtçe’ye ek olarak, o dili konuşanların eğitim ve kültür dili olarak değerlendirilecek. Arapça da Kürtçenin yanısıra, Araplar için eğitim ve kültür dili olacaktır.

Buraya not aldığımız statü ve haklar Irak Anayasası tarafından da güvenceye alınmıştır. Irak Anayasası yerine Kürdistan Anayasasını kendisine referans almasını önermemizin nedenlerini yukarıda açıkladık.

Güney Kürdistan Anayasası bize aynı zamanda Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da Kürdler ve diğer etnik kimliklerin nasıl bir statüye sahip olmaları gerektiği konusunda da bilgilendiriyor, her türden kuşkuculuğu dışlayan kalıcı ve dürüst bir çözüm öneriyor.

Bölgesel bir anayasayı merkezi bir anayasaya uyarlamak her halde zor olmamalı.

Geriye sadece, bu meseleyi çözmeye var mısınız yok musunuz niyeti kalıyor.

 

---
Nivîsên din yên nivîskar
9/9/2012  Kurdistan 30em welatê mezin ê cîhanê ye
25/8/2012  Bir Kureyşli müşrik olarak AKP
2/8/2012  „Yek e yek e yek e, Gelê kurd yek e“
5/7/2012  ‘Onları yenmemiz gerekmiyor, sadece savaşacağız’
17/11/2011  Türk Ordusunun Kürd halkına yenilmesi ve teslim olmasıyla mesele çözülür
26/10/2011  ATV Kürdıstan’dan kovulmalıdır
10/10/2011  Ağla Erdoğan ağla, ağlamak güzeldır
31/8/2011  Viva Zapata û li Kurdistanê lêdana rojnamevanekî
20/8/2011  Seferberlik zamanı
26/6/2011  Alın parlamentonuzu başınıza çalın
13/6/2011  Yeni bir anayasa yaparken TBMM Irak Kürdıstan’ı Anayasası’ndan faydalanmalıdır
9/6/2011  Kazlar
25/4/2011  Subcomandante Marcos`a kulak vermenin ve anlamanın tam zamanıdır
28/12/2010  Erdoğan mı Ingiliz Gandhi Kemal mı?
4/12/2009  Ji bo Mesûd Barzanî serokê Kurdistanê re nameyeke vekirî
30/6/2009  Şayet Amerika emperyalist ise....