DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


amilli92@hotmail.com

Ali Buran    

Üç JITEM Komutanını nasıl tanıdım; Arif Doğan, Cem Ersever ve Aytekin Özen


2/11/2010

 

1)  Arif Doğan’i nasil tanidim

 

Bu yazının başlığını okuyanlar bu nasıl başlık diye bir an duraklayabilirler. Halk arasında bir söz var ‘’ Bedava yaşıyorum galiba ‘’ diye. Bu yazımı çok önceleri yazmak istedim ancak Jitemle gelişmeleri izledim. 

 

Bu üç Jitemli komutanları yakinen tanıma imkanını buldum. Arif DOĞAN,1974-1975 te Trabzon’da Jandarma Ordu Destek Bölük Komutanı iken komşu Jandarma Komando Bölük Komutanı Diyarbakır/EĞİLİ Üs.Tğm. İhsan KARSLIOĞLU tarafından tanıdım. İhsan KARSLIOĞLU iki yaşında Fırat isminde bir oğlu vardı. Bu arda bir kızı oldu ismini ben DİCLE koydum.

 

Arif DOĞAN hemen, hemen her hafta sonu bölüğümüze gelip kır gezilerine (Maçka ilçesi Meryem Ana Manastırına) giderdik. İlk yanıma geldiğinde İBRAHIM KAYPAKKAYA ve TİİKP Savunması elimdeydi. Her iki komutanın ilgilerini çektiler ki okumak için benden rica ettiler. Her ikisi de solucu geçiniyorlardı, CHP çizgisinde.

 

İki defa disiplinsizlik yüzünde mahkemelik oldum. Her ikisi de ceza almamam için Savcı Üs.Tğm.Yavuz YALÇİN (Gümüşhane/Torul)  ile Hakim Yüzbaşı İlhami YELEKÇİ’DEN (Erzurum/Hasankale ) rica ettiler. İki Üs.Tğm kitabı okuduktan sonra birlikte tartışmak ve sohbet etmemi istediler. Bu arada Savcı Yavuz YALÇİN ile Hakim Yüzbaşı İlhami YELEKÇİ’DE bize katıldılar.

 

5 kişilik çok samimi bir grup olmuştuk. Mesai dışında hep sivil olarak ya ordu evinde ya da, kırlarda piknik yapar hep siyasi sohbetler yapardık. Gerçekten dördü de beni koruyorlardı ve asla askeri üst/ hiyraşı bana uygulamadılar.

 

Bir gün Meryem Ana Manastırina gittik. Herkes bir görev aldı. Bana ateş yakma düştü. Bu arada Trabzon Spor Başkanı, sonradan  (Çiller’in  Devlet Bakanı olan) M. Ali YİLMAZ bize davetyasız misafir geldi. Bu arada onlar kebap, meze hazırlarken ben ateşin üstünden atladım. Dört Komutan alkışladılar   Bravo Urfa’lı diye iltifat ettiler. M. Ali Yılmaz ,Dört arkadaşa bakarak ne alkışı ya bu O…..Çoçuğu Kürt bölücü NEWROZ Bayramını kutluyor dedi. Belimdeki Bölük demirbaş TAKAROF tabancamı çekince,Yüzbaşı İlhami YELEKÇİ, M. Ali YİLMAZA  siktir oL  buradan, O….Çocuğu sensin diye kovdu. Diğer üçü de Arif DOĞAN İhsan KARSLIOĞLU  ve Savcı Yavuz YALÇIN da  M.  Ali YİLMAZ’a Küfür edip kovdular. Akşam dönüşte Arif DOĞAN  benimle İhsan KARSILIOĞLU ile birlikte Bölüğe geldi. Gece geç saate kadar sohbet ettik, her ikisi de dediler M. Ali YİLMAZI dövdürelım ben mani oldum.

 

Bu arada sanırım TEMMUZ’DA KIBRIS çıkarması oldu daha sonra Kara Kuvvetler Komutanı ve Diyarbakır asayiş bölge  komutanı olacak Hikmet KÖKSAL Trabzon Tümen komutanıydı. Bölüğüme geldiler Araf DOĞAN ve İhsan KARSLIOĞLUNA araç gereç malzeme tespit istediler. Sonradan duydumki  beni de KIBRISA göndermek istemişler. Arif DOĞAN ve İhsan KARSLIOĞLU  beni göndermeye uygun görmeyip önermemişlerdir.

 

1975 Marta ben terhis oluncaya kadar J.Komando Üs.Tğm Arif DOĞANLA çok iyi ilişkilerim olmuştu.

 

Arif DOĞAN Hatay/KIRIKHANLIDIR. Arif DOĞAN yıllar sonra sanırım BİNBAŞI olarak  Viranşehir de Tabur komutanı görev yapmış. Bir çok faali Meçhul Arif DOĞAN döneminde olmuştu. Daha sonra bazı Viranşehir’lilerden duydum ki NİĞDE Tabur komutanı olmuş. Arif  DOĞAN Jitem kurucusu  olduğu basında duyunca çok şaşırdım ve şok oldum. Ayrıca tespit ettim ki Arif DOĞAN’LA ilişkileri olanlar çokları Viranşehir’de gerçekten şaibelidirler.

 

2) Cem Erseveri nasil tanidim

1976 de Dersimden, Mardin YSE  Makine Şefi olarak tayın olmuştum. Yöreyi çok iyi tanıdığımda hiç zorluk çekmedim. Lise’yi Mardin de okumuştum. Bir gün arazi ve Makine kontrolüne CİZRE ve SİLOP’YA gittim. CİZRE DE  Belediye Başkanı Sabri VESEK TE kalıyordum. SİLOPİ’DE Merhum Tahir ÖKTEM ‘de kalıyordum. Tahir ÖKTEM Abisi Bayar ve Reşat sırası ile Belediye başkanlığı yağmışlardı.

 

Bir gece Tahir ÖKTEM beni eve konuk etti gece  kalmamı ısrar etti. O, gece Silopi’de kaldım. Daha çok Merhum Tahir ÖKTEM’LE  IKDP ve Talabani ilişkileri üzerinde sohbet ediyorduk. O, dönemde bize CELALİ diyorlardı. Sabri VESEK’TE bizimle beraberdi. Öktenler daha çok KDP’YE yakın. Bu arada Tahir ÖKTEM dedi ki, Aliciğim bir J.Üs.Tğm ile Dr. As.Tğm  bize geliyorlar, bilgin olsun ikisi de Kürt dedi. Olsun dedim mazuru yok.

 

Gelenler biri ilçe Bölük Komutanı Erzurumlu Cem ERSEVER biri de Dr. As. Tğm Şeref SOLAK (Şeref 1986 de evlendiğimde  Sivas GÜRÜN’LÜ olan eşimin yakınıymış) Tanışma faslından sonra Cem ERSEVER alkol alınca direk siyasete girdi. Çok seviyesizce  hem BARZANİ’YE hem TALABANİ’YE  saldırdı.

 

Tahir ÖKTEM bana işaret etti sakin ol diye. Ben dayanamadım dedim ki ‘’ettiğin seviyesiz bütün küfürleri sana misli iade ediyorum. Çok bozuldu aramızda itişme kalkışma oldu. Dr. Şeref SOLAK ile Tahir ÖKTEM araya girdiler. O, geceyi bin bela ile def ettik. Gidince dedi ki bir daha buralara gelme Kürtçülük yapıyorsun seni buralarda görmek istemiyorum diye. Ben dedim sen kim oluyorsun senin askerin değilim.

 

Daha sonra tekrar SİLOPİ BEZBİN VE GİTTA köylerine şantiye kontrolüne çıktım.Tahir ÖKTEM dedi ya, Aliciğim bu adam  belalı muhatap olma dikkatli ol. GİTTA Şantiyesindeyken askeri bir jeeple karakol kontrolüne geldi. Benim kimlerle görüştüğümü Astsubaya söylemiş. Astsubay  şantiyeleri dolaştığını söylemiş  Cem ERSEVER  yanıma geldi. Yine tartıştık. burada Kürtçülük yapıyorsun diye tehdit etti.

 

Konuyu bu defa  Sabri VESEK’E anlattım. Sabri VESEK daha atak çıktı şikayet et Mardin tugay Komutanına ve Mardin Valisine diye. Dönüşte YSE Müdürü Arap asıllı olan Nihat DİNÇER’E anlatım. Müdür kardeşim aman akıllı ol başımızı belaya sokma. Sonradan öğrendim ki Müdür beni şikayet etmiş ismimi Cem ERSEVERE  vermiş. Nedeni 1977  seçimlerinde CHP kazanırsa yerine Müdür olacağım diye.

 

Son kez bir kez daha SİLOPİ BEZBİN şantiyesinden dönüşte tartıştık. BEZBİN köyün ileri gelen ERMENİ EGİT Ağadır. Eğit AGA  Cem ERSEVER’E ben bu arkadaşa kefil diye uyarmıştı. Eğit AGA KDP yanlısıydı. Sonuçta Cem ERSEVER SİLOPİ DE  ÜLKÜ-BİR kurmak istedi halkla çatışmaya girmiş askere halka ateş et emri vermişti. Bu arada Mardin bağımsız Milletvekili Nurettin YİLMAZ bu konu ile ilgili Meclise önerge verdi. Cem ERSEVER  tayini İzmir/FOÇAYA çıktı. Bu sırada bende Ahmet TÜRK’ÜN evinde kalıyor gelişmeleri izliyordum.…

 

3) Aytekin Özeni nasil tanidim

Aytek’in ÖZEN, aslen MUŞ/Bulanıklı. 1980 sonrası Mardin  Belediye başkanı, İstikam Üs.Tğm.Kamu oyunda yansıyan Sınır ötesi Suriye/KAMIŞLI KAWA Operasyonun Cem ERSEVER’LE  birlikte tim komutanı olarak bilinir. 13Aralık gecesi 1980 yılında 8 KAWALI ile 7’sı misafir kaldığı ev halki olmak üzere 15 yurtsever insani hunharca şehit edilmişti. Bu baskında ev halkından iki çocuk ve KAWA’DAN  Seyyar Gerilla üyesi Heybet AÇIKGÖZ sağ kalmıştı. Şehit olanların içinde iki merkez komite üyesi ve kadın örgütlenmesinden sorumlu Necla BAKSİ’DE vardı.

 

A.ÖZEN’I 1981 yılında Mardin YSE Müdürlüğüne geçici görevle Makine Şefi olarak tayın olduğum hafta tanıdım. Zayıf uzun boylu kara biri. Müdürümüz Hüseyin ÇETİN yoktu. (H. ÇETİN , Ö.ÇETİN’NIN amcası, Bismil’i İzzet ağanın oğlu ) Son derecede bana güvenen saygılı kendisi beni beraber çalışmak için bölgeden  istemişti. A. ÖZEN, odama gelip Operasyon için birkaç kamyon ve bir DALAS  Pikap istedi. Ben kendisine Bakanlığın veya Vali’nin yazılı emri olmadan vermemem dedim. Dikleşti vereceksin şeklinde tehdit etti yine vermem dedim. Ayrılıp Tugaya gitti, Tugay ile YSE  İstasyon tabir edilen Mardin Kızıltepe arasında. Bu arada Müdür Hüseyin ÇETİN geldi. Konuyu anlatım, Hüseyin ÇETİN XALE’ Ali keşke dalaşmadan verseydin zaten seni izliyorlar.

 

Mardin’e gelmeden önce 17 Şubat Diyarbakır’da gözaltına alınıp bırakılmıştım. Biz ne yapalım derken Tugay Komutanı Müdür Hüseyin ÇETİNİ aradı.Konuşmalardan sonra beni Tugay komutanı istiyormuş. H.ÇETİN  korkmamamı rahat ol, tartışmaya girme ben sonra konuyu anlatırım diye ifade etti. Tugay Komutanına gittim, emir subayı ile  Birlikte Tugay Komutanın makamına girdik. Emir subayı çıktı ben ve yanında bir köylü kaldık (Köylü çiftlik köy imamı ) Paşa beni oldukça sıcak karşıladı. Nasihat etti, bu gibi olağanüstü hallerde  emir belge istenmez siz Müdürlük yapmışsınız dedi. Meğerki Hüseyin ÇETİN sonradan telefon etmiş benim Müdürlük yaptığımı bizzat kendisi  beni bakanlıktan istediğini ifade etmiş. Ben kendine Paşam başımıza çok iş geldi soruşturma açıldığında kimse bize sahip çıkmıyor birkaç örnek verdim. Haklı olduğumu ifade etti, bize Teröristler için yardımcı olun bu memleket hepimizin sahipsiz değil diye nutuk çekti. Bu arada bana dedi ki imam efendiye söyle Kürtçe olarak askerler ezan sesini duymuyorlar biraz sesini yükseltsin. Ben Kürtçe olarak aynen imama söyledim. İmam  dedi ki Ali beg  Paşaya söyle ki BU MAAŞA BU SES ÇIKAR. Aynen paşaya ifade ettim.Paşa güle, güle yerinden kalkıp oturdu Allah seni bağışlasın imam diye takıldı.

 

Tugaydan ayrılıp daireye geldim ki Hüseyin ÇETİN beni bekliyor. Hüseyin ÇETİN XALE Ali sen birkaç gün Rapor al sonra, sana izin verelim ortalıktan kayıp ol. Aynen ertesi gün ayrıldığım da o, gece lojmanda A.ÖZEN arama yapmış. Beni evli biliyormuş arkadaşlardan beni sormuşlar. Rapor ve izin dönüşümden sonra bir gün daireye gelip malzeme,yedek parça  isteyince. ben veremem dedim çekip gitti. Kendisi istikam Subayı olduğu halde adeta Mardin güvenliği asayişi ondan sorulurdu. Zaten sonradan Belediye başkanı oldu.

 

12 Eylül döneminde Tugay sorgu yeri olduğunda çok büyük işkencelerin yapıldığı kamuoyunda yaygınlaştı. Ben sadece ondan kaçmak için tayınımı ADANA YSE  Müdürlüğüne çıkarmıştım.Ayrılmadan birkaç gün önce YSE ile Tugay arasında bir çatışma olmuştu. O sırada lokal da arkadaşlarla oturuyorduk Bekçi geldi dedi ki Şefim bir subay gelmiş acele Pikap istiyorm dedi. Makine Şefi olduğum için konu direk beni ilgilendiriyor. Ben mesai dışında araç çıkarılmaz kimse yok dersin..Beş dakika sonra lokale geldi herkes ayağa kalktı biz birkaç kişi kalkmadık oyun oynuyorduk. Direk yanıma geldi şef çatışma var acele bir pikap istiyorum. Ben çatışma için resmi belge olmadan araba ve eleman veremem dedim. Çekip giderken vatan elden gidiyorkimsenin umurunda değil diyordu...

 

Arkadaşlar dedilerki Ali Abi kayıp ol bu ara. Müdür Hüseyin ÇETİN geldi. Bana dedi ki yarın bir hafta izin vereyim ortalıkta bulunma XALE’ Ali bir hafta İzin alıp ADANAYA tayınımı yaptırdım. A.ÖZEN’LE böylece maceramız bitmiş  oldu. Çok sonraları basında duydum ki A.ÖZEN Harp Dairesinde Tuğgeneral olarak çalışıyormuş.

 

Ali BURAN    

2 Kasım 2010

 

---
Nivîsên din yên nivîskar
3/3/2013  Bu çözüm değil çözülmedir
18/2/2013  PKK silah bırakırsa Güney Kürdistana mi ?
6/2/2013  Devlet Kürt halkını Fethullah Gülen cemaatine havale etmiştir
28/1/2013  Kürt cephesinde son söz Öcalan’da
24/1/2013  PKK’li 3 Kürt bayanın öldürülümesinde bazı kürtlerle devletin örtüşmesi
4/1/2013  Devlet gerçekten Kürt sorununu çözmek istiyor mu?
28/12/2012  Erdoğan’nin ASO konuşması, Milli Yol ve Ötüken dergilerin hatırladıkları
9/12/2012  Başta Kürtler Bağdadı ve Maliki’yi güçlendirdiler ya şimdi ne olacak ?
27/11/2012  Ortadoğu’da en büyük tehlike İran’in Molla rejimidir
17/11/2012  Açlık grevleri PKK/BDP ekseninden çıkıp, kürt halkının eksenine giriyor
4/11/2012  Devletletin sert ugulamlari ve Osman Baydemirin faşizm feryadi
16/10/2012  BDP Kongresinin getirdikleri
10/10/2012  Kürtler için ha Kemalizim ha islam dinciliği ne fark eder ki?
11/9/2012  12 Eylül’de yapılan işkence, zulüm ve baskıları asla unutmamaliyiz
30/8/2012  Silahli mücadelenin meşruluğu
16/8/2012  Dersim’de Zaza Alevi yaygınlaşmasi Kürtler için çok tehlikeli
5/8/2012  Haydi hayirlisi: Bir- İki -Üç- daha fazla Kürdistan
25/7/2012  Türkiye Kürtlerin aleyhinde attığı her adım ters tepiyor
29/6/2012  PKK ne istediğini Kürt halkina açikça söylemelidir
22/6/2012  DDKD (DEVRİMCİ DEMOKRAT KÜRT DERNEĞİ) seninle hep beraberiz
14/6/2012  İnsanın kendi ana dili hiç seçmeli olur mu?
11/6/2012  İslam ülkelerin Kürtlere bakış açıları
6/6/2012  Şehit edildi ve silahlari ile ölü ele geçirdi deyimi
27/4/2012  Böyle Kürt yurtseverliği olur mu?
31/3/2012  Suriye’de Kürtler ve olasi gelişmeler
13/3/2012  Türklerle birlikte devlet kurduk ama birlikte eşit yaşamiyoruz
5/3/2012  HAK–PAR istifalari
28/2/2012  KCK/PKK devlet kurdu kervanina katılmak
17/2/2012  Sadece sivil elbise ile sivil demokrasi olmaz
10/2/2012  Geçmişten günümüze Kürt sorununda hiç kimse hatasiz ve günahsiz değildir
6/2/2012  Kürt aydınları Türk devletine ve Türk medyasina servis yapmamalı
24/1/2012  Sadece APO ve PKK üzerinde politika yapmak Kürt halkına getirisi nedir?
20/1/2012  Neco´nun anısını yaşatalım
11/1/2012  Güney Kürdistan’ın bağımsızlık koşuları vardır
23/12/2011  Türkiye dayak yiyip nara atan kabadaylar gibidir
15/11/2011  İki selvi boylu kardeşler; Esad-Erdoğan
8/11/2011  Kürtler zorlu bir süreçten geçiyor
23/8/2011  Devletin Kürtlere Bayram hediyesi Kürdistan´a bombalar oldu
7/8/2011  Burkay´a misyon yüklemek
16/7/2011  Kürt halkına emri vak-ı ile gelen demokratik özerklik
1/7/2011  Kürt halkı adına haraket edenler ucuza fit olmamalıdır
15/6/2011  Dersim mı,Tunceli´mı ? CHP ve Alevilik
10/5/2011  Herkese muhalif Nasname, gün gelir kendilerine de muhalif olurlar
29/4/2011  Onurlu bir duruşun onurlu bir yaşamın sonu ölüm
26/4/2011  YSK kararı ve 12 Haziran seçimine doğru
10/4/2011  İttifak niçin yapılır ?
18/3/2011  Devlet ve Öcalan restleşmesi
2/3/2011  Mısır, Tunus ve Libya
26/1/2011  Tunus’da gerçekten devrim mi yapildi?
22/12/2010  Sömürge Kürdistan
27/11/2010  ÖCALAN’NIN ne istediği belli mi ?
16/11/2010  Kürtleri dinle uyutma ve beyin yıkama yöntemi
2/11/2010  Üç JITEM Komutanını nasıl tanıdım; Arif Doğan, Cem Ersever ve Aytekin Özen
27/10/2010  Milli Siyaset Belgesi ve Özel Siyaset Belgesi
6/10/2010  Kürt faili meçhulleri ne olacak ?
3/9/2010  12 Eylül’ler
12/8/2010  Evet mi, Hayir mi ?
16/7/2010  CHP, MHP ve BDP ayni cephede
23/6/2010  PKK’nin eylemleri ve hükümetin restleşmesi tehlikelidir
6/6/2010  İHH Yardim Vakfi, Hamas ve TC
2/6/2010  TC, İsrail, Hamas ve Kürtler
5/5/2010  Siyasi restleşme ve BDP’nin duruşu
11/4/2010  Güney Kürdistan bağımsiz Kürt devletine yol aliyor
7/4/2010  Kürtlerin kimlik savaşi sürecek
31/3/2010  Türk kadın pilotların ilk görevleri Kürdistan’i bombalamak mi?
24/3/2010  Demokratik Açilim Kürtlerin derdine deva olurmu?
24/3/2010  DDKD naqede, ama şimdi!!
21/2/2010  Güney Kürdistandaki Şii Kürtlerin Şii Araplarla garip seçim itifaklari
12/2/2010  Kürtlerin mücadelesi sınıfsal mi, ulusal mi?
4/2/2010  Belirsiz bir dönemden geçiyoruz
23/1/2010  Neco/Necmettin Büyükkaya´yi anmak
14/1/2010  Kürtleri gelecekte bekleyen sorunlar
31/12/2009  2010 yilinda darbenin ihtimali var mi?
27/12/2009  Kürtlerin ayrilmasina Kürtler karar verecek
21/12/2009  Kürtlerin kaderi Öcalan’in elinde mi ?
15/12/2009  Mecliste demokratik mücadeleye devam etmeli
12/12/2009  Öcalan ve Devlet DTP’yi kapattı
6/12/2009  Devlet ile Öcalan yarışı bitti mi?
24/11/2009  Kuzey Kürtlerde siyaset belirsizliği
15/11/2009  CHP’nin iç yüzü ve Onur (!) isminde biri
2/11/2009  "Kendimizi evimizde hisettik diyor, ama evini tanımıyor"
26/10/2009  Dağa çıkma ve inme olayi ile devlet, Öcalan/PKK
29/9/2009  Kürt halkının başı sağolsun (Melik Firat ile)
25/9/2009  Ağalik sistemi ve devlet
12/9/2009  Türkiye´de Darbeler Geleneği
8/9/2009  Devlet Kürt sorununda herkesi merkeze çekiyor
2/9/2009  Ulus devlet ve Kürtler
24/8/2009  Kürt cephesinde son söz Öcalan’da
5/8/2009  Türk solunun ve basının beslendiği kaynak Kemalizimdir!
27/7/2009  Kürt sorunu çözüm programinda ne var?
5/6/2009  Ahmet Türk´ün duruşu önemlidir