DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


amilli92@hotmail.com

Ali Buran    

Kürtlerin ayrilmasina Kürtler karar verecek


27/12/2009

Yıllardır devlet ve yandaşların  kamuoyunda  sık, sık dile getirilen  bir görüşte; korsan araştırmalarla ve  halkın arasına ajanlar sokarak/ korkutarak Kürtler, TC Devletinden ayrılmak  istemiyorlar mı? Tıpkı 82-Anayasasının% 98 evet oylanması gibi. İşte bin yıldır beraber yaşamışız, kız alıp vermişiz, kardeşmişiz, et ve tırak gibiymişiz  falan filan!

Tüm bu argümanları duygusal yaklaşımlarla belirtirken ayrıcada, bu  iki  ince noktaya da gözden kaçırmamak lazım.

 

Birincisi, Kürt,  Türk iki halk ifade etmiyor da;devleti korku ifadesi olarak söylüyorlar.

 

İkincisi, Kürtler deyince, Zaza/Dımıli Kürtleri ayrı bir ırk olarak var sayıyorlar.

 

Yani Kürtlerin, Türklerle birlikte  Türkiye'de yaşamak istemeleri kim nasıl karar veriyormuş ki ?


Bu güne kadar Türkiye'nin Kürt sorununun veya Kürtler ayrılmak isterler mi kuşkuları yeni değildir ki,.

 

Ama  belki bu denli dışa vurulmamıştı.

Türkiye'de Zazaca’yı konuşanlar Türkiye, diğer parçalarda  geniş bir alana yayılan Kürt ulusal grubunun bir parçasıdır. Denilebilir ki, yaşadığı coğrafi koşuları içinde Kürtlerin en gözü pek direngen grubudur. Bir çok Kürt Ulusal önderleri Zaza’dırlar. Seyit Rıza, Şex Said, Dr. Nuri dersimî, Ali Şe’r  Faik Bucak Dr. Şivan gibi.

 

Burada amaç Kürt Ulusal Mücadelesini Zayiflatymaktır. Kürtler arasında  komplo teorilerini üreterek Zaza milliyetçiliği Türk istihbarat servislerinin işi olarak değerlendirmeliyiz.

 

Örneğin; Değerli Kürt milliyetçisi ve Zazaca dilbilimci Mehemed Malmîsanij'ın Kurdmedia ile yaptığı bir mülakatta, bu, “Zazaistan” adlı yayıncının “Zaza Kültür ve Yayınevi” olduğunu ve Türk istihbaratçılarının bir parçası olduğunu, görevinin de Kürt milli hareketine saldırmak olduğunu belirtiyor.

 

Güya Sözde; Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (BİLGESAM) Emekli oramiral Salim Derviş oğlu, emekli orgeneral Oktar Ataman, eski MİT Müsteşarı Sönmez Köksal, emekli Büyükelçi İlter Türkmen ve Onursal Yargıtay Başkanı Sami Selçuk’un da içinde yer aldığı BİLGESAM, 1 Ekim 2008 ila 28 Şubat 2009 arasında Doğu ve Güneydoğu illeri başta olmak üzere aralarında İstanbul ve Mersin gibi Kürtlerin yoğun olarak bulunduğu 19 ilde anket yaptı. 10 bin kişiye soruldu. Sonuçları rapor haline getiren BİLGESAM önemli bulgulara ulaştı,deniliyormuş.

 
Birlikte yaşamda din önemli
• Rapora göre, anadilini Kürtçe olarak gösteren kişilerin yüzde 73.9’u ikinci dil olarak Türkçeyi kullandığını ifade etti.


• Kendisini etnik olarak Kürt olarak tanımlayıp anadilini ise Türkçe olarak gösteren kişilerin oranının yüzde 1.8’lerde kalması dikkat çekti.


• Kürtlerin oldukça yüksek denilebilecek yüzde 81.8’lik bir oranla birlikte yaşamaktan yana görüş bildirmesi,


• Raporda, “Ayrımcılık algısı Anadilini Zazaca gösterenlerin ayrımcılık algısı yüzde 57.1, Kürtçe gösterenlerin ise yüzde 51.2’de kaldı deniliyormuş.

 

TC ayni iddialarla Güney Kürdistan’ı da karıştırıyor. diyorlar ki ‘’ Zaho’da, Duhok’ta Süleymaniye’de ..Ayrıca, Akra, Amadeye, Sersing, Diana, Şaklava, Ranya gibi kasabalarda. tüm baskılara rağmen Arap, Türkmen, Yezidi, Süryani ve Şebeklerin sayısı ciddi  varlıktadır.’’(Ülküm Turan 4-Nisan 2006) Burada da dedikleri Şebekler Yezidiler sanki Kürt değilmiş gösteriyorlar..

 

Biz Kürt devletini istediğimizi halkımıza kendimizi ifade edip halka söylesek özgürce izni verilirse acaba sonuç gerçekten dedikleri gibi böyle olur mu? Burada asil önemli sorun Kürt halkının iradesidir. Birde  gerçekten Kürt halkı adına hareket edenlerin ne istedikleri de çok önemli.

 

Zaza milliyetçiliğine gelince, ilk önce Avrupa’daki Zaza diasporası içerisinde boy gösterenlerden biride geçmişte tanıdığım dostum Kurtuluş/Tekoşîn  lideri Dersim’li Seyfi Cengiz’dir.

 

Bu görüşleri koz kullanan devlet Kürtleri bölmek için bu iddiaları kaynak olarak hep öne sürüyorlar. İlerde Zaza milliyetçiliği gibi,bazı Alevilerin Kürt ulusal kimlikten önce  biz aleviyiz dedikleri şekilde devam ederse Kürt ve Türk çekişmesinde TC lehinde önemli bir  etken olabilir. Abdullah Öcalan da, Türk milli istihbarat Teşkilatı (MİT)Zazalarin  Türkiye’deki gelişen kültürel ve siyasi faaliyetlerinin arkasında olduğunu belirtiyordu.(Panoramio 1993)

 

Biz Kürtlerin, Ayrılma hakkı dahil, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin ve ilgili uluslararası sözleşmelerin insanlara ve halklara tanıdığı, doğuştan gelen, temel vazgeçilmez hak ve özgürlüklerdir. Biz Kürtler ne Türkiye’yi ne de başka bir ülkeyi bölmek gibi talebimiz yok, Kürdistan bize yetiyor. Aksine, bizim ülkemiz dört devlet arasında bölünmüş ve en büyük parçasına da Türk devleti el koymuştur.

 

Kürtlerde 1960’lı yılların ortalarından itibaren Dünya da gelişen Ulusal ve sosyal gelişmelerle hızla Ulusal bilinç  gelişti,kimileri Türkiye sosyalist solu içinde yer alıyordu, kimleri başta Devrimci Doğu Kültür Ocakları gibi Kürt Ulusal Demokratik  örgütlerin içinde kendilerini ifade ettiler.Dünyamız,bölgemiz ve biz Kürtler değiştik.Bizim hakkımızda ancak biz karar veririz.Yani Kürt halkı.Bakınız ne ilginç; Haklar ve Özgürlükler Cephesi, 16 Aralık’ta’’’ 20 Milyon Kürtlerin ayrı bir devlet kurma konusunu ile ilgili, Kürtler kendi içinde bütünlüklü olarak Kürtler bir projeye sahip midir? Biz buna hayır diyoruz. Böyle bir bütünlük göremiyorum Kürtler açısından.izafet.Com - Bu Kürt Açılımı Bizi Yokuşa SürüklerAbant Platformu'nun düzenlediği 'Kürt Sorunu: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak' başlıklı 17'nci toplantısı Abant'ta başladı. Toplantının açılış konuşmalarından birini yapan Bolu Valisi Akpınar, 19 yıllık idari görevi içinde 9 yıl Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da görev yaptığını  ''Ben bu süre içerisinde ayrı bir devlet kurmak istiyorum diyen bir Kürt'e rastlamadım ifade ediyormuş.

 

Yani şu mantığa bakınız ki vatandaş valiye gidip biz Kürt  Devleti kurmak istiyoruz diyeceklermiş! Ama buna rağmen  hükümetin Kürt açılımı, bir faydası da,   Kamuoyu artık sorunu konuşuluyor olmasıdır.. Artık kimse diyemez TC vatandaşı olmakla sorunları  olmayan Kürtlerin seslerini çıkartma gereği yoktur diye;Dil, kültür ve tarih bilinci açısından Araplardan,Türklerden ve Farslardan  ayrı olan Kürtler, Kürt ulusal mücadeledeki önemini daha da kavramış  bulunuyorlar. Hiçbir partiye bağlı olmayan, ulusalcı Kürtler sayısı ve talepleri giderek artıyor.  Kürt Ulusal kurtuluş mücadelesi, tüm ulusal güçlerin ortak hareket ve birlik  halinde, mücadele alanında bulunmalarıyla kazanılır.

Birinci Dünya Savaşından yenik çıkan İmparatorluğun toprakları üzerinde 24 ayrı devlet kuruldu. Bu süreçte, resmi tarihe göre, Kürtler 1803’ten 1914 yılına kadar 12 defa ayaklandılar. Cumhuriyet döneminde ise resmi ağızlara göre 29 Ayaklanma olmuş. Hani Kürtler devlet ve özgürlük istemiyorlardı?

Kürtlerin önünde üç seçenek var.

BİR-  Türkiye`den ayrılıp bağımsız bir Kürt devleti kurulmasını istemek;

İKİ- Duruma/Koşulara göre  Türkiye`de Kürtlerin  kendilerini, Türklerin de kendilerini yönettiği ikili  federal bir Türk-Kürt devleti, Yani gevşek bir federasyonla;

ÜÇ-Asgari  bir talepte yerel toprağa bağlı kültürel özerklik  Kürtleri  yaşadıkları bölgelerde bir yöntemin uygulanması. (Bu uygulama 11.Mart 1971 de Büyük Barzani ile Saddam arasında Özerklik antlaşması diye imzalanmıştı.Bu özerklik gerçekten Federasyon kadar yetkileri genişti.) Bugün Kürtlerin önündeki en önemli mesele, Kürt politik alanının çoğulcu ve demokratik anlayışın önemsemesi ve gelişmesidir.

---
Nivîsên din yên nivîskar
3/3/2013  Bu çözüm değil çözülmedir
18/2/2013  PKK silah bırakırsa Güney Kürdistana mi ?
6/2/2013  Devlet Kürt halkını Fethullah Gülen cemaatine havale etmiştir
28/1/2013  Kürt cephesinde son söz Öcalan’da
24/1/2013  PKK’li 3 Kürt bayanın öldürülümesinde bazı kürtlerle devletin örtüşmesi
4/1/2013  Devlet gerçekten Kürt sorununu çözmek istiyor mu?
28/12/2012  Erdoğan’nin ASO konuşması, Milli Yol ve Ötüken dergilerin hatırladıkları
9/12/2012  Başta Kürtler Bağdadı ve Maliki’yi güçlendirdiler ya şimdi ne olacak ?
27/11/2012  Ortadoğu’da en büyük tehlike İran’in Molla rejimidir
17/11/2012  Açlık grevleri PKK/BDP ekseninden çıkıp, kürt halkının eksenine giriyor
4/11/2012  Devletletin sert ugulamlari ve Osman Baydemirin faşizm feryadi
16/10/2012  BDP Kongresinin getirdikleri
10/10/2012  Kürtler için ha Kemalizim ha islam dinciliği ne fark eder ki?
11/9/2012  12 Eylül’de yapılan işkence, zulüm ve baskıları asla unutmamaliyiz
30/8/2012  Silahli mücadelenin meşruluğu
16/8/2012  Dersim’de Zaza Alevi yaygınlaşmasi Kürtler için çok tehlikeli
5/8/2012  Haydi hayirlisi: Bir- İki -Üç- daha fazla Kürdistan
25/7/2012  Türkiye Kürtlerin aleyhinde attığı her adım ters tepiyor
29/6/2012  PKK ne istediğini Kürt halkina açikça söylemelidir
22/6/2012  DDKD (DEVRİMCİ DEMOKRAT KÜRT DERNEĞİ) seninle hep beraberiz
14/6/2012  İnsanın kendi ana dili hiç seçmeli olur mu?
11/6/2012  İslam ülkelerin Kürtlere bakış açıları
6/6/2012  Şehit edildi ve silahlari ile ölü ele geçirdi deyimi
27/4/2012  Böyle Kürt yurtseverliği olur mu?
31/3/2012  Suriye’de Kürtler ve olasi gelişmeler
13/3/2012  Türklerle birlikte devlet kurduk ama birlikte eşit yaşamiyoruz
5/3/2012  HAK–PAR istifalari
28/2/2012  KCK/PKK devlet kurdu kervanina katılmak
17/2/2012  Sadece sivil elbise ile sivil demokrasi olmaz
10/2/2012  Geçmişten günümüze Kürt sorununda hiç kimse hatasiz ve günahsiz değildir
6/2/2012  Kürt aydınları Türk devletine ve Türk medyasina servis yapmamalı
24/1/2012  Sadece APO ve PKK üzerinde politika yapmak Kürt halkına getirisi nedir?
20/1/2012  Neco´nun anısını yaşatalım
11/1/2012  Güney Kürdistan’ın bağımsızlık koşuları vardır
23/12/2011  Türkiye dayak yiyip nara atan kabadaylar gibidir
15/11/2011  İki selvi boylu kardeşler; Esad-Erdoğan
8/11/2011  Kürtler zorlu bir süreçten geçiyor
23/8/2011  Devletin Kürtlere Bayram hediyesi Kürdistan´a bombalar oldu
7/8/2011  Burkay´a misyon yüklemek
16/7/2011  Kürt halkına emri vak-ı ile gelen demokratik özerklik
1/7/2011  Kürt halkı adına haraket edenler ucuza fit olmamalıdır
15/6/2011  Dersim mı,Tunceli´mı ? CHP ve Alevilik
10/5/2011  Herkese muhalif Nasname, gün gelir kendilerine de muhalif olurlar
29/4/2011  Onurlu bir duruşun onurlu bir yaşamın sonu ölüm
26/4/2011  YSK kararı ve 12 Haziran seçimine doğru
10/4/2011  İttifak niçin yapılır ?
18/3/2011  Devlet ve Öcalan restleşmesi
2/3/2011  Mısır, Tunus ve Libya
26/1/2011  Tunus’da gerçekten devrim mi yapildi?
22/12/2010  Sömürge Kürdistan
27/11/2010  ÖCALAN’NIN ne istediği belli mi ?
16/11/2010  Kürtleri dinle uyutma ve beyin yıkama yöntemi
2/11/2010  Üç JITEM Komutanını nasıl tanıdım; Arif Doğan, Cem Ersever ve Aytekin Özen
27/10/2010  Milli Siyaset Belgesi ve Özel Siyaset Belgesi
6/10/2010  Kürt faili meçhulleri ne olacak ?
3/9/2010  12 Eylül’ler
12/8/2010  Evet mi, Hayir mi ?
16/7/2010  CHP, MHP ve BDP ayni cephede
23/6/2010  PKK’nin eylemleri ve hükümetin restleşmesi tehlikelidir
6/6/2010  İHH Yardim Vakfi, Hamas ve TC
2/6/2010  TC, İsrail, Hamas ve Kürtler
5/5/2010  Siyasi restleşme ve BDP’nin duruşu
11/4/2010  Güney Kürdistan bağımsiz Kürt devletine yol aliyor
7/4/2010  Kürtlerin kimlik savaşi sürecek
31/3/2010  Türk kadın pilotların ilk görevleri Kürdistan’i bombalamak mi?
24/3/2010  Demokratik Açilim Kürtlerin derdine deva olurmu?
24/3/2010  DDKD naqede, ama şimdi!!
21/2/2010  Güney Kürdistandaki Şii Kürtlerin Şii Araplarla garip seçim itifaklari
12/2/2010  Kürtlerin mücadelesi sınıfsal mi, ulusal mi?
4/2/2010  Belirsiz bir dönemden geçiyoruz
23/1/2010  Neco/Necmettin Büyükkaya´yi anmak
14/1/2010  Kürtleri gelecekte bekleyen sorunlar
31/12/2009  2010 yilinda darbenin ihtimali var mi?
27/12/2009  Kürtlerin ayrilmasina Kürtler karar verecek
21/12/2009  Kürtlerin kaderi Öcalan’in elinde mi ?
15/12/2009  Mecliste demokratik mücadeleye devam etmeli
12/12/2009  Öcalan ve Devlet DTP’yi kapattı
6/12/2009  Devlet ile Öcalan yarışı bitti mi?
24/11/2009  Kuzey Kürtlerde siyaset belirsizliği
15/11/2009  CHP’nin iç yüzü ve Onur (!) isminde biri
2/11/2009  "Kendimizi evimizde hisettik diyor, ama evini tanımıyor"
26/10/2009  Dağa çıkma ve inme olayi ile devlet, Öcalan/PKK
29/9/2009  Kürt halkının başı sağolsun (Melik Firat ile)
25/9/2009  Ağalik sistemi ve devlet
12/9/2009  Türkiye´de Darbeler Geleneği
8/9/2009  Devlet Kürt sorununda herkesi merkeze çekiyor
2/9/2009  Ulus devlet ve Kürtler
24/8/2009  Kürt cephesinde son söz Öcalan’da
5/8/2009  Türk solunun ve basının beslendiği kaynak Kemalizimdir!
27/7/2009  Kürt sorunu çözüm programinda ne var?
5/6/2009  Ahmet Türk´ün duruşu önemlidir