DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


osmanaydin@gmx.de

Osman Aydin    

Edward M. Kennedy ve bir belge


28/8/2009

14-15 Ekim 1989 de Paris Kürt Enstitüsü ve Fransa Özgürlükler Vakfı'nın desteğiyle „Kürtler, İnsan Hakları ve Kültürel Kimlik“ konusunda bir konferens düzenlendi. Konferansın düzenleyicileri ABD Senatörü Edward M. Kennedy'i de bu konferansa davet etmişlerdi. Kennedi bu  konferansa katılamamış, ancak bir mesaj yollamıştı.

 

Edward M. Kennedy'nin ölümü onun bu mesajını hatırlattı bana. Bu belgenin arşivlerde gözlerden uzak olmaması için onun ölümü nedeniyle yayınlamayı ve belleklere aktarmayı yararlı buldum. Metni aynen veriyorum:(*)

 

„Kürtlerin İnsan Hakları davasını ilerletmeyi ve kültürlerini korumayı amaçlayan çalışmanızda sizinle birlikte olmayı çok isterdim.

 

Herşeyden önce, sürekli gayretleri ile bu konferansın gerçekleşmesine yol açan bir şahsiyeti, Bayan Danielle Mitterrand'ı kutlamama izin veriniz. Paris Kürt Enstitüsü'nün, daha aydınlık, daha adaletli bir gelecek arayan dünyanın her yerindeki milyonlarca Kürt için bir umut ışığı olacağından eminim. Bugün her birinizle Kürt halkının davasının ilerlemesi yolundaki bu kalıcı bağlantıyı paylaşıyorum. Kürt halkının adalet ve insan haklarına saygı davasını ilerletmek için hepimiz bir araya gelmek zorundayız.

 

Kürtler, insanlık tarihinin en eski, en zengin kültürlerinden birinin mirasçılarıdırlar. Medler'e kadar uzanan kültürleri bir çok yazara, filozofa, büyük müzisyenlere, şaire hayat verdi ve yeryüzündeki bir çok ulusu zenginleştirdi. Buna rağmen bu paha biçilmez kültür, sürekli olarak çok daha güçlü kuvvetlerce tehdit edildi.

 

Kürtler, tarih boyunca pek çok bölgesel çelişkilerde birer piyon gibi kullanıldılar. Kürt nüfusu eziyet gördü, kültürleri baskı altına alındı. Bu yılın başında Irak hükumeti, onbinlerce Kürdü Kuzey Irak'tan ülkenin diğer bölgelerine sürmek için yoğun seferberliğe girişti.Geçen yıl Irak'ın zehirli gaz  saldırıları binlerce Kürdün ölmesine, binlercesinin Türkiye, İran ve Suriye'ye sığınmasına sebep oldu.

 

Kürt halkı çok fazla ve çok uzun zaman acı çekti. Kendimizi Kürt halkının tahammül ettiği bu acılara son vermeye, insan haklarına saygıyı garanti altına almaya ve Kürtlerin vaziyetleri konusundaki  genel duyarlılığı arttırmaya adamalıyız. Kürtler unutulmamalıdırlar.“

 

(*) Bu belge, DOZ Yayınları'nın yayınladığı Uluslararası Paris Kürt Konferansı isimli kitaptan alınmıştır.

---
Nivîsên din yên nivîskar
6/4/2016  Yıkıcılık
6/5/2012  Kürt Milliyetçiliği ve Şeyh Ubeydullah
10/2/2012  Bülent Arınç´a açık mektup
23/12/2011  Dersim ‘İsyanı‘
1/11/2011  Kürdistan’ın ve Kürt ulusunun parçalanmışlığı
17/6/2011  Pervin Cemil
15/5/2011  Ziya Avcı´nın Kitabı Üzerine...
28/8/2009  Edward M. Kennedy ve bir belge
31/7/2009  “Kürt açilimi“ ne demek?
10/7/2009  Kuzey Kürdistan´da demografik değişim