DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL


firatkaya1@gmail.com

Firat Kaya    

Özgürlük rüzgarına inkarla değil inatla tutunmalı


22/8/2009

Gerçeği gizlemek adına olmadık oyunlara başvururuz. En kirli örtülerimizle gerçeği sarıp en diplere gömeriz. Bulunmasın diyede üstüne kirli hayatımızı inşa ederiz. Hayatımızın hiçbir kesitinde onu anımsamak istemeyiz.Hiç olmamış gibi hiç yaşanılmamamış gibi rol kesip dururuz.

 

Kayıp bir kent gibi kaygılarımızın zerrecikleri arasında unutulmasını bekler dururuz. Gerçeğimizi gömmüş olmanın yüzsüzlüğü başka tünellerde başka kaçışlara ustaca kıvrılıp sıyrılacağımızı sanırız.!

 

Tüm bu kaçışlar ve inkar hezeyanları arasında şunu unuturuz. Gerçek hiçbir zaman ve hiçbir şekilde yok edilemez. Ne yaparsak yapalım gerçeği gizleyemeyiz. Ne öyle bir güce nede öyle bir kabiliyete sahibizdir. Hayatın neresin de yol alırsak alalım mutlaka ama mutlaka iz bırakırız. Arkamızdan gelen yeni hayat ise hem bıraktığımız izimizi hem de gizimizi bulacaktır.

 

Oğlunu kaybetmiş bir annenin akan gözyaşlarını görmezden gelemezsin, o ciğeri parçalanan acılı annenin feryadını duymazlıktan gelemezsin… hiçbir babanın duvar dibinde boynu bükük sessiz dumanlı çığlığını yok sayamazsın… Ve en önemlisi o ölen yağız delikanlının neden öldüğünü haybeden unutamazsın.Unutturamazsın. Haksızlık yaparsın herşeye ve herkese.

 

Barışa her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunun bilincinde olup, acımıza sarılıp var olabiliriz. Tabi ki barış mevsiminin özgürlük rüzgarına inkarla değil inatla tutunmalısın.O zaman anlam bulacaktır akan tüm zaman.

 

Makul zamanlar ve makul şartlar da anlam içselleşebilir.Ancak o zaman ortak zemin bulunmuş olunur. Birinin zamanı için değil bu yolda mağdur olmuş tüm zamanlar adına tutuşmalı. Eksik bırakmamalı tüm parçayı . Hayatın tüm köşesine girmeli ve küstürdüğümüz zamanlardan af dilemeli… Hem kendi içindekilerle hem de dışındakilerle hesaplaşmalı…Payımıza düşenin farkındalığıyla, tüm kaygıları ve korkuları geride bırakarak…Bir tek kaygı ve korku için sahte makullükler ileri sürmeyerek yol almalı ve yolun sonunda ne olursa olsun devam edilmeli… Geriye bakıldığında tüm yıkılmışlıklar onarılmış, tüm acılar iyileştirilmiş olmalıdır, gelecek hayatlara kötü iz bırakmamak adına bunu yapabilmeli..

 

22/08/2009
Fırat KAYA
firatkaya1@gmail.com

 

---
Nivîsên din yên nivîskar
23/7/2012  Dört parçanın kader bütünlüğü
29/4/2012  Merhaba Siverek
25/01/2012  Sayıklayarak Yaşlananlar…
1/11/2011  Kürtler ve Diaspora
26/3/2011  Kimin iradesi…?
13/11/2010  Herkes İçin Aydınlık…
26/6/2010  Hangi Özgürlük, gerçeğimize kavuşturur bizi…
15/6/2010  Korku(m)
20/11/2009  “Ferit Uzun’ a Dinmeyen Özlem”
22/8/2009  Özgürlük rüzgarına inkarla değil inatla tutunmalı
10/7/2009  Karanlığı Aydınlatan Yüzler