Servan Aba

Arşiv

 

Herkesin Tanrı olduğu yerde ibadet yapılmaz

 

12 eylül 1980 ile gelen ve biz Kürtlerin bir daha birleşememesine neden olan o hiddetli ve şiddetli darbe biz kuzey Kürtlerini ezip geçti.Acaba Kürt siyasetinin yeniden tam anlamıyla filizlenememesinin nedeni sadece bu darbemiydi yoksa işin içerisinde ideolojik çıkarların bulunmasımıydı çalışmalarıni sonuç verememesi neden olan.

 

Aradan tam 27 yıl geçmesine ve içinde yaşanan koşul, zaman ve şartlar değişmesine rağmen 27 yıllık süre sonunda sanki 27 yıl önce yaşıyormuş gibi siyasi hareket yürütmenin biz Kürtlere ne fayda getireceğine bir türlü anlam veremiyorum. Daha boş bardağın dibini kapatmadan ve içini su doldurmadan içinden bir yudum su almak için birbirimizle yarışıyoruz.

 

İlginçtirki yıllardır hep bir gruba alternatif olma çabaları vardır oysaki neden o aslında önemsemediğimiz grup yada guruplar bizlere alternatif üretmek için çalışmasın. Ve bir gerçeklikirki bizler içimizde bir olamazsak bu yıllar sonrada böyle parça pincik örgüt kurum ve kuruluşlar olarak kısmen Kürtlerin taleplerini elimizden geldiği kadarıyla yapmak zorunda kalacağız.

Aslına bakarsanız içerisinde bulunduğumuz süreç o dillerde dolaşıp duran siyasi ve politik boşluk dediğimiz boşluğu doldurmanın tam zamanıdır.Yıllardır hep eleştirildi pkk ve yanlışları üzerinde sempozyumlar seminerler politik değerlendirmeler yapıldı ama bunun üzerine aslında ne yapılabileceği düşünülmedi yada düşünüldü ama yapılamadı.

 

Birlik çalışmaları yapılmak istendi ama sonuç her zamanki gibi hüsrana ile sonuçlandı.Bizler hep ortak bir payda bulup onun üzerinde yoğunlaşıp evet olur dedik. Aslında kırılma noktaları üzerinde durmamız daha mantıklı olacaktır. Ayrılık noktaları bulunup bunları eleyip en son o ortak paydalar üzerinde yoğunlaşmak gerekiyor. Her grup, örgüt ve insiyatif güç benim dedi, ihtiras ve ince hesaplar sonucu bozuldu.

 

Ne yapmalı, yarınlarımıza ne bırakmalı, özgür topraklarında kendi dilleriyle şarkılar söyleyip okumaları ve koşmaları hayatın bütün özgür haklarını yaşayabilmeleri için ne yapmalı; tabiî ki herkes elini taşın altına koymalı ve şapkasını önüne koyup kendine hesap vermeli ki sonuç hüsran olmasın.

 

Herkesin Tanrı olduğu yerde ibadet yapılmaz. Onun için diyorum ki birkez daha düşünelim ince hesapları bir yana bırakıp ulusal Kürdi ve Kürdistani düşünüp çalışmalarımızı o yönde ilerletelim. Geçmişten ders çıkaramazsak geleceğe faydamız olmayacaktı.

 

19 .08.2007

AMED