Musa Ok

Arşiv

okumusa@mynet.com

  Ulusal birlik veya birliktelik, ulusal güçlerle olmali

 

Bazı arkadaşlarımız polemiğe girmeye niyetli olmadıklarını belirterek, her düşüncesini ifade eden kişiyede cevap yetiştirmeye çalışmaları, özel bir yetenek gerektiriyor olmalı. İnsanların düşüncesi ne olursa olun humanist yapım gereği saygı duyarım, duyulması gerektiğinede sindirerek inanlardanım, ama farklılıklarımızı ifade etmeyide gerekli buluyorum.

 

PKK nın veya Devlet uygulamalarının kınanması ile sorunların çözümlenmeyeceğini ifade ederken aslında ajandanın iyi okunduğunun farkında olmalısınız. Öncelikle PKK ve ulusal birlik kavramlarını yan yana getirmeye çalışan arkadaşımızın/arkadaşlarımızın iyi niyetinden en ufak bir şüphemin olmadığı bilinmeli, Ama arkadaşlarımızın iyi niyeti, Kürt ulusal çıkarlarına uygun siyasi bir rotanın belirlenmesine yardımcı olmadığını üzülerek ifade etmeliyim. Ulusal birlik siyasetinden söz edilirken Kürt olupta bir birlikteliktenmi söz edilmeli, yoksa nihai hedefi kürt ulusal çıkarlarına yönelik politika yapanlarınmı birlikteliğinden söz edilmeli?

 

Kürt olmak, siyaseten bir arada olmayı gerektiriyorsa veya birlik bu kadar fetiş haline getiriliyorsa, Kürdistanda CHP-MHP-AKP-BBP- hatta ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEK leri vb. organizasyonlarda faaliyet gösteren, siyaset yapanlarda kürttür, Köy korucuları ise yaşam tarzı olarak ta belki birçoğumuzdan daha kürttürler. Ancak şu unutulmamalıdırki, birliktelikler Kürt ulusal çıkarlarını hedefleyip farklı düşünenler arasında oluşturulmaya çalışılmalıdır. Yani daha açık bir dil ile kürt ulusal muhalefetini sabote etmek üzere kurdurulmuş, ama kadrosu ve tabanı kürt olan karanlık bir organizsyon ile ulusal birlik düşünelemez, düşünülmemelidir.

 

Bir arkadaşımız, bu örgütün geçmişteki karanlık ve kimin güdümünde yaptığı net olan ve benim sadece bir kaçını sıraladığım eylem ve provakasyonlarından dolayı GERİDE KALAN İLERİCİLER kavramını üretmesine hayran kaldım. Oysa geçmişteki bir sürü karanlık eylemlerinin yanısıra ulusal güçlere, devlet desteğini arkasına alarak saldırmalarını, sindirmelerini bilmek ve gündeme taşımak nedense GERİDE KALAN İLERCİ lik olarak adlanırılıyorda, o ilişkilerini TC, daha sonra Hafız Suriyesi, arkasından Saddam Irakına yaslanarak Kürt ulusal çıkarlarını sabote etmede başarı üstüne başarı kaydeden bu organizasyon ile birlik düşünülmesi, savunulması iyi niyete sığdırılıyor. El insaf….

 

Sevgili arkadaşımız, şunu anlamakta zorlanıyor diye düşünüyorum (veya ben anlatamıyorum) geçmişteki birkaç insanlık suçlarını sıralarken geçmişin kini veya intikamı amaçlı bir hatırlatma değil, geçmişte karanlık ve güdümünde olduğu gücün amacına yönelik eylemlerini, şimdi faklı mecralarda devam ettiğinin altını çizmek içindi. Aşiret çatışmaları kinlerini bırakırken...diyor... bu kadar basit mi ya? Kürt yurtseverlerini sistemli katletmekten söz ediyorum. Ayrıca geçmişte yurtsever kanına sistemli olarak bulaşan bu karanlık örgüt ne zaman kürt ulusundan bu konuda af diledi? Yoksa Kürt yurtseverlerini katlettiği yıllarda başka bir Führer lerimi vardı? Maalesef hala aynı lider kadro ile  kürt düşmanlığı yapanlar ile birlik düşüncesi, kürt halkına değil, sizin düşman dediğiniz güce hizmet olacakır.

 

Benim diyalog, lobi, diploması gibi faaliyetleri önermemide düşmana diyalog vb…yorumlarak, neden biribirimize karşı sert uslup içinde olduğumuzdan yakınıyor.. Dostum, düşman dediğin güç ile ulusalararası kamuoyu, BM, AP, AB vb. merciler karşısında zorlamanın önemini anlatmaya çalışmıştım, amaaaaaa… benim gibi görünüp, benim davamı üslendiğini, sosyal demagoji ile dillendirip tüm faaliyetlerinde düşman dediğiniz (ki ben düşman kavramı asla kullanmayı doğru bulmuyorum) güce hizmet etmeyi amaç edinen ve en tehlikelisi, Kürt yurtsever tabanı içine KEMALİZM tohumunu serpmeye devam eden bir anlayış ile nasıl ulusal birlikten söz edebiliyorsunuz?

 

Bir önerim daha; ulusal birliği bu örgüt ile düşünen arkadaşların yerine olsam örgütlü olarak onlarla çalışırdım…..

 

ULUSAL BİRLİK VEYA BİRLİKTELİK, ULUSAL GÜÇLERLE OLMALI

 

Saygılarımla…

13.01.2008