Idil Dicle

Arşiv

 

idildicle@yahoo.de

 

Kürdistanda Yeni Süreç (Ulusal Platform-Platformâ Netewî)

 

Yeni yıldan bekleyiş dışında;yeni yılda yapacaklarımız demek daha doğru olur diye düşünüyorum.Devrimci yapılanmada olan Kürdistan Ulusal Hareketleri, aslında yeni olan yeniyi sunarken hiç kuşkusuz yeni kafa karışıklıklarını da sunmaktadırlar.Ben açıkçası şu olayı anlamıyorum nerede,ne değişti de?Bizlerin kafası karışıyor!Yada sistemin kendisi mi yoksa bizimkiler mi?Bu kafa karışılığının kaynağı...

 

PKK bahar'a kadar ateşkes ilan etti?!Bunun yanı sıra Devlet güçleri operasyonlarına ara vermemekle birlikte,sürekli mühimmat depolamakta ve hazırlıklarını hızlandırmaktadır.Şöyle bir arkamıza baktığımızda mutlaka şunu demek gerekiyor:''-Ya biz ne yapıyoruz?''Yaptığımız her iş sanki bizleri bir adım ileri götürüyormuş gibi görünse de ama açık ve net görülüyor ki yerimizde sayıyoruz.

 

Birde olaya böyle bakan yazar arkadaşlara da ''İşte siz çok SAVAŞ yanlısısınız'' gözüyle bakılıyor.Gençlerimiz dağda ölüyor, gençler ölmesin propagandası yapılıyor.Sanki bizler savaşta gençlerin ölmesini destekliyormuşuz gibi birizlenim çıkıyor ortaya; şöyle demek lâzım, evet gerçekten ölmesi gerekiyorsa gençlerimiz ölmeli çünkü;ölen hiçbir gencimizden daha iyi değil bu gençler.Ama bir insanımız ölecekse gerçekten buna değmeli ...

 

Konuyu dağitmadan geri dönemlim ...

Süreç yoğunlaşıyor, IRAK'ta:meshep kavgalarının artışı (Saddam'ın idamından sonra), TÜRKİYE'de iltica-Ordu karmaşasında milliyetçilik,İRAN'da:Nükleer proğramının oluşumuyla üstünlük gövde gösterileri...Açıkça söylemek gerekirse Kürt ulusunu zor günler beklediğinin kanıtıdır bunlar. Ayrıca İran inceden inceye PKK kamplarına baskı kurması ve öncesinde operasyonlara kalkışması açık bir işaret zaten.

 

ABD;Irak'ı işgalinden sonra zaten Ortadoğuda ki tüm dengeleri değiştirdi.Herşey ABD'nin istediği gibi işliyor;Irak halkı direniş çatışı altında birbirlerini kıyımdan geçiriyor ve bunu adı direniş oluyor, bu şaşrıtıcı bir durum elbette ama eğer bir direniş varsa veya yapılacaksa Amerika ve İngiliz askerlerine yapılmalıdır.Yoksa bunun dışında ki her saldırı TERÖRİST saldırıdır ve bunu yapan her özne/grup teröristtir.Ama şu yönlü bir yaklaşım etik olarak doğru olmaz zaten;''Irak'ta hiç direniş yok!''Bu terim kesinlikle yanlış olur bunun altını çizmek gerekiyor.Evet Irak'ta bir direniş var fakat bu direniş yeterince köklü değil,direniş hareketleri çok yönlü bir baskı altında zaten.Hep Irak'tan söz ediyoruz ama yukarıda belirttiğim gibi gerçekten ortadoğuda bir çok denge bozuldu.Filistindeki;iktidar meselesi yüzünden HAMAS ve EL-FETİH birbirine girmiş çatışmaktadırlar.Çok değil 2-3 yıl öteye gittiğimizde İsrail'in saldırılarına karşı müthiş bir direniş vardı.Ya benim anlamadığım İsrail, Filistini kendi hâline bıraktığından beri Filistinde kan gövdeyi götürüyor.

 

Açıkça görülüyor ki Ortadoğudaki savaşların sebebi sadece ne Irakta ki ABD ne de Filistinde ki İsrail, buranın insanlarıda problemin bir ölçüde kaynağı yani Ortadoğuda; şiddetin, kanın,göz yaşının durmasını istemeyen çıkar ve güç çevreleri var. Şiddet ve savaş varoldukça silah ticareti, kaçakçılık varolacak yani Ortadoğuda ki ihityaç pazarı sürekli tüketime maaruz kalacak ve bu tüketimle birlikte elbette birileri buraya sürekli üretim yapacak yani artık Ortadoğu dünyanın en gözde pazarı hâline gelmiş olacak.Durum böyle olunca neden savaş son bulsun ki?!

 

Her geçen gün çıkar çevreleri ve burjuvazi mahsum halkların ölümüne neden oluyor/olmakta;Terör tabanlı direniş hareketlerinin ve bunca ölümlerin karşısında susup kalmalımıyız?Elbette ki hayır!İşin özüne baktığımızda ortada olan bir boşluğu(devrimci güçlerin bıraktığı boşluğu) Burjuvazi kendi yöntemleriyle dolduruyor ve insanlara kendini alternatif olarak gösteriyor.Kürdistan da zaten bir ''Devrimci kadro'' açığı varken bunca sonuç insana doğal geliyor.

 

Bizlerin yapması gerekenlere gelirsek;

 

Sebepli-sebepsiz,ideolojik veya politik hatalardan dolayı kendilerini ''Bağımsız siyasetçi'' damgası vuran kadrolarımızın Platform çatısı altında; politik doğrularını katarak Platformu oluşturmak, Platfrom oluştuktan sonra bunu daha ileri taşıyacak yapı ve örgütlenmeleri teorik ve pratik olark beslemelidir.

 

Gençliğin içinde olduğu ve klasik yöntemlerden arınıp gazete,dergi e-form... herhangi bir yayın organı sunmak ve bu yayınları kültürel,güncel ve teorik olarak beslemeli ve ayakta tutmaya çaışmalıyız.

 

Bunca söylenenden sonra;

Kürdistan Ulusal Kurtuluş Mücadelesi içerisinde varolmalı ve insanlarımızı da bu mücadele içerisinde var etmeliyiz.Çözüm açık ve net eğer ulusal varlığımızn mücadelesini yüceltmek istiyorsak yeniden toparlanıp geniş kitle tabanlarına hitap eden bir ideoloji eksenli birleşmeliyiz.

 

15.01.2007                  

Saygılarımla...